Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Výstavba nemocnice svet zdravia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
4. apríla 2022 Zdravotnícke zariadenia od Zdravotnickespravy.skSITA

V Humennom plánujú vybudovať nemocnicu za 70 miliónov eur z Plánu obnovy a odolnosti

Celkovo vytvorí v nemocnici 279 nových lôžok, ktoré doplnia časť pôvodného lôžkového fondu, a otvoriť v nej plánujú 15 nových ambulancií.

Sieť nemocníc Svet zdravia sa plánuje uchádzať o finančné prostriedky z Plánu obnovy a odolnosti, vďaka ktorým by mohla v Humennom vyrásť nová nemocnica regionálneho typu, ktorá by rozšírila kapacity existujúceho zdravotníckeho zariadenia. Predpokladaná výška investície je približne 70 miliónov eur.

Ako informovala hovorkyňa siete nemocníc Svet Zdravia Jana Fedáková, v súčasnosti pracujú na príprave štúdie uskutočniteľnosti, ktorá by mala byť finalizovaná v máji tohto roka a zároveň pripravujú žiadosť o posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Predloženie projektu na Ministerstvo zdravotníctva SR plánujú na 14. apríla. Investícia musí byť realizovaná najneskôr do 30. júna 2026.

Výstavba budovy

V pláne je podľa Fedákovej výstavba štvorpodlažnej budovy, ktorá by ponúkla priestory pre nový urgentný príjem, pre oddelenie anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti s 23 lôžkami a päť nových operačných sál.

Nová budova vytvorí zázemie aj pre pôrodnicu novej generácie vrátane gynekologického, pediatrického a neonatologického programu. Nemocnica by poskytovala tiež komplexnú predoperačnú a pooperačnú starostlivosť.

Nové ambulancie

Celkovo vytvorí v nemocnici 279 nových lôžok, ktoré doplnia časť pôvodného lôžkového fondu, a otvoriť v nej plánujú 15 nových ambulancií.

Na Slovensku je bezprecedentný balík z Plánu obnovy a odolnosti, kde sa bude rozdeľovať miliarda eur na výstavbu a rekonštrukciu nemocníc. Z pohľadu prekrývania so schválenou optimalizáciou siete nemocníc nám práve v Prešovskom samosprávnom kraji dáva zmysel, aby sme vedeli do budúcnosti poskytovať kvalitnú a dostupnú starostlivosť pre pacientov z kraja,“ vysvetlila zámer projektu projektová manažérka Svet zdravia Miriama Letovanec.

Vízia novej nemocnice

Informatívna správa o vízii novej nemocnice bola súčasťou rokovania Zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Župa je menšinovým akcionárom spoločnosti Prešovské zdravotníctvo, a.s.

Podľa predsedu PSK Milana Majerského môže byť nová nemocnica v Humennom motorom pre rozvoj zdravotnej starostlivosti v kraji.

Nás teší, že bude toto zdravotnícke zariadenie zveľadené komplexne novou budovou a novým vybavením, aj keď je to, samozrejme, podmienené získaním financií. Malo by to byť po vzore michalovskej nemocnice vybudovanej pred pár rokmi, ktorá bola hodnotená ako jedna z najmodernejších na Slovensku,“ uviedol Majerský.

Humenská nemocnica má 474 zamestnancov. V roku 2021 uskutočnila na 308 lôžkach 8 534 hospitalizácií.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.