Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Darovanie krvi
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
20. augusta 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

V Izraeli zrušili obmedzenia týkajúce sa darovania krvi homosexuálmi

Izraelské skupiny zastávajúce práva LGBT ľudí označili tento moment za dôležitý krok k rovnosti v Izraeli.

Izraelský minister zdravotníctva Nican Horovic zrušil obmedzenia týkajúce sa darovania krvi homosexuálmi. Uviedol pritom, že dlhodobé obmedzenie bolo diskriminačné a dehonestujúce.

Začiatkom tohto roka Spojené kráľovstvo zmiernilo obmedzenia darovania krvi homosexuálnymi a bisexuálnymi mužmi pre pokles zásob krvi v krajine. Vlani k takému kroku pristúpili aj Spojené štáty.

Do štvrtka sa mužov, ktorí chceli v Izraeli darovať krv, pýtali, či v priebehu ostatných 12 mesiacov mali sexuálny styk s osobami rovnakého pohlavia. Takýmto osobám znemožňovali darovať krv. Nový dotazník v rodovo neutrálnejšom znení sa už potenciálnych darcov pýta, či počas ostatných troch mesiacov mali vysoko rizikové sexuálne vzťahy s novým partnerom alebo partnermi.

Horovic, ktorý sa otvorene hlási k vlastnej homosexualite, vo svojom príspevku na sociálnej sieti Facebook napísal, že ministerstvo zdravotníctva v dotazníkoch pre darcov krvi „odstránilo znevažujúce a irelevantné otázky“ a s každým sa bude zaobchádzať rovnako, bez ohľadu na sexuálnu orientáciu.

Izraelské skupiny zastávajúce práva LGBT ľudí označili tento moment za dôležitý krok k rovnosti v Izraeli. „Neexistuje rozdiel medzi jednou a druhou krvou. Diskriminácia homosexuálov pri darovaní krvi sa skončila,“ uviedol 56-ročný politik.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.