Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemocnica vystavba
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
9. marca 2022 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

V Martine vyrastie nová nemocnica za 396 miliónov eur, Útvar hodnoty za peniaze podporil projekt

Investor musí skrátiť harmonogram a znížiť náklady na splnenie podmienok financovania z Plánu obnovy a odolnosti.

Útvar hodnoty za peniaze ministerstva financií navrhuje pokračovať v projekte výstavby novej nemocnice v Martine, ale s optimalizáciou nákladov. Uvádza to v ekonomickom hodnotení, ktoré pripravil na základe zverejnenej štúdie uskutočniteľnosti.

Zároveň odporúča zverejniť aktualizovanú štúdiu uskutočniteľnosti pred vyhlásením verejného obstarávania. Investor tiež musí skrátiť harmonogram a znížiť náklady na splnenie podmienok financovania z Plánu obnovy a odolnosti.

Projekt novej nemocnice

Zo štúdie uskutočniteľnosti, ktorá porovnávala alternatívy možného zachovania terajšieho stavu, komplexnú rekonštrukciu existujúcej nemocnice alebo výstavbu novej nemocnice „na zelenej lúke“, vyšla po zreálnení predpokladov a znížení investičných nákladov najvýhodnejšie práve nová nemocnica.

Podľa Útvaru hodnoty za peniaze by pri zmenšení rozlohy nemocnice podľa očakávaného množstva pacientov mohla približná úspora dosiahnuť minimálne 14 miliónov eur. Projekt novej nemocnice uvažuje s väčším počtom lôžok a miestností ako vyplýva z dopytového modelu.

Ďalšie 2 až 3 milióny je podľa hodnotiacej správy možné ušetriť znížením počtu parkovacích miest v podzemnom parkovisku na úroveň normy. Ešte vyššiu úsporu, 3,8 – 4,8 milióna eur, by bolo možné dosiahnuť nahradením zelene na streche podzemného parkoviska ďalšími parkovacími miestami.

Začiatok výstavby

Ministerstvo zdravotníctva SR plánuje výstavbu novej univerzitnej nemocnice v Martine za 396 miliónov eur s DPH. Investor ráta s financovaním z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti. Výstavba novej nemocnice sa má začať v roku 2024, s jej dokončením sa ráta v roku 2026.

Projekt predpokladá optimalizáciu lôžkového fondu, ktorý po otvorení novej nemocnice klesne z dnešných 838 na 660, pričom sa skráti priemerná lehota hospitalizácie a zvýši priemerná obložnosť.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.