Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
psychiatria psychiater liecba koronavirus ambulancia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
27. septembra 2021 Zdravotnícke zariadenia od Zdravotnickespravy.skSITA

V minulom roku sa v psychiatrických ambulanciách nechalo vyšetriť menej pacientov ako v roku 2019

V roku 2020 prišlo k medziročnému poklesu počtu psychiatrických diagnóz zistených prvýkrát v živote pri všetkých skupinách diagnóz.

V psychiatrických ambulanciách sa vlani nechalo vyšetriť menej pacientov ako v roku 2019, a to o 7,5 percenta. Najčastejším dôvodom ambulantnej liečby ostávajú, podobne ako v predchádzajúcich rokoch, afektívne poruchy. Boli diagnostikované u takmer tretiny všetkých vyšetrených osôb.

Nasledovali neurotické stresom podmienené a somatoformné poruchy, ktoré sa týkali takmer 26 percent osôb a organické duševné poruchy vrátane symptomatických, ktoré sa prejavili u takmer 20 percent ľudí. Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI).

Prevažoval počet žien

Pri všetkých troch uvedených skupinách diagnóz prevažoval počet žien oproti mužom. Muži výrazne, viac ako trojnásobne, dominovali pri poruchách psychického vývinu a poruchách psychiky a správania zapríčinenej užívaním alkoholu a psychoaktívnych látok.

Takmer dvojnásobne zase dominovali pri poruchách správania a emočných poruchách so zvyčajným začiatkom v detstve a počas dospievania. V roku 2020 bola pritom psychická porucha diagnostikovaná prvýkrát v živote viac ako 61-tisíc osobám, ide teda o pokles.

Tento pokles však pravdepodobne súvisí s pandemickým rokom 2020, kedy bol prístup k zdravotnej starostlivosti čiastočne obmedzený,” uviedla hovorkyňa NCZI Alžbeta Sivá v tlačovej správe.

Medziročný pokles

V roku 2020 prišlo k medziročnému poklesu počtu psychiatrických diagnóz zistených prvýkrát v živote pri všetkých skupinách diagnóz. Jedinou výnimkou sú poruchy správania spojené s fyziologickými poruchami a somatickými faktormi, ktorých počet vzrástol o viac ako sedem percent.

Najviac prvýkrát objavených psychiatrických diagnóz NCZI eviduje v skupine obyvateľov starších ako 75 rokov, ďalej vo vekovej skupine 45 až 59 rokov a v skupine 60 až 74 rokov. V týchto vekových kategóriách patrili k najčastejším diagnózam organické duševné poruchy vrátane symptomatických.

Diagnózy medzi deťmi

V skupine detí do 14 rokov boli v roku 2020 najčastejšou skupinou diagnóz zistenou prvýkrát v živote poruchy správania a emočné poruchy so zvyčajným začiatkom v detstve a počas dospievania, kam patria aj hyperkinetické poruchy.

Uvedená skupina diagnóz tvorila viac ako polovicu zo všetkých novodiagnostikovaných porúch v tejto vekovej kategórii. Vo vekovej skupine 15 až 19-ročných mali najčastejšie zastúpenie neurotické, stresom podmienené a somatoformné poruchy s podielom 34,5 percent.

Uvedené poruchy patrili k najčastejším aj v troch ďalších vekových kategóriách, a to od 20 do 29 rokov, od 30 do 44 rokov a od 45 do 59 rokov.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.