Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dlhodobá zdravotná starostlivosť a paliatívna zdravotná starostlivosť
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
6. apríla 2022 Ministerstvo zdravotníctva od Zdravotnickespravy.skSITA

V polovici roku 2022 sa majú zadefinovať pojmy dlhodobá zdravotná starostlivosť a paliatívna zdravotná starostlivosť

Údaje budú poskytovatelia predkladať zdravotnej poisťovni a zdravotná poisťovňa ich poskytne Ministerstvu zdravotníctva SR so zámerom monitorovať a vyhodnotiť kvalitu a dostupnosť tejto starostlivosti.

Od začiatku júla tohto roka sa na Slovensku zadefinujú pojmy dlhodobá zdravotná starostlivosť a paliatívna zdravotná starostlivosť. Činnosť zariadení sociálnej pomoci sa doplní aj o ošetrovateľskú starostlivosť ako následnú zdravotnú starostlivosť a o dlhodobú ošetrovateľskú starostlivosť.

Zariadenia sociálnej pomoci, ktoré majú uzatvorenú zmluvu so zdravotnou poisťovňou, budú povinné oznamovať údaje potrebné pre monitorovanie dostupnosti, efektívnosti a kvality dlhodobej zdravotnej starostlivosti. Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorý v stredu s pripomienkami schválila vláda.

Cenové opatrenia

Na zabezpečenie poskytovania dlhodobej zdravotnej starostlivosti a paliatívnej zdravotnej starostlivosti sa úhrada za tieto činnosti zadefinuje v cenovom opatrení formou pevných cien pre jednotlivých poskytovateľov.

Tieto sumy sa budú uhrádzať z verejného zdravotného poistenia, a to počas dvojročného obdobia zberu údajov nevyhnutne potrebných na monitorovanie, vyhodnotenie kvality a dostupnosti tejto starostlivosti.

Dočasnou reguláciou cien tejto starostlivosti sa zabezpečí nielen motivácia pre poskytovateľov na vytváranie zdravotníckych zariadení na poskytovanie tejto starostlivosti, ale predovšetkým sa zvýši jej dostupnosť pre osoby, ktoré sú na túto zdravotnú starostlivosť odkázané,“ tvrdí rezort zdravotníctva.

Predpokladá, že počas dvojročného obdobia získa dostatočné a relevantné údaje o dostupnosti dlhodobej zdravotnej starostlivosti a paliatívnej zdravotnej starostlivosti na Slovensku a na základe toho upraví spôsob jej financovania bez potreby regulácie.

Zabezpečenie dostupnosti

Novelou zákona sa má zabezpečiť dostupnosť, kvalita a efektívnosť dlhodobej zdravotnej starostlivosti a paliatívnej zdravotnej starostlivosti pre osoby, ktorých zdravotný stav si to vyžaduje, a to nielen v zdravotníckych zariadeniach, ale najmä v domácom alebo v inom prirodzenom prostredí, v ktorom sú tieto osoby umiestnené.

Na zvýšenie kvality a lepšej koordinácie zdravotnej starostlivosti a predchádzaniu opakovaných hospitalizácií sa stanovuje povinnosť pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti zbierať zákonom určené údaje v anonymizovanej podobe,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva.

Tieto údaje budú poskytovatelia predkladať zdravotnej poisťovni a zdravotná poisťovňa ich poskytne Ministerstvu zdravotníctva SR so zámerom monitorovať a vyhodnotiť kvalitu a dostupnosť tejto starostlivosti.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.