Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
LENGVARSKÝ: Navštívil Poprad
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (uprostred) počas slávnostného otvorenia nového moderného urgentného príjmu II. typu v Nemocnici Poprad v rámci jeho pracovnej cesty v Poprade. Foto: SITA/Ministerstvo zdravotníctva SR
11. februára 2022 Zdravotnícke zariadenia od Zdravotnickespravy.skSITA

V popradskej nemocnici pribudol nový urgentný príjem za 2,7 milióna eur

Do nového urgentu patrí aj rekonštrukcia a výstavba novej pôrodnice, ktorá je už stavebne hotová, ale čaká sa ešte na vybavenie.

Po dvoch rokoch sa v popradskej nemocnici podarilo otvoriť nový urgentný príjem druhého typu. Ide o prvý tohto druhu v Prešovskom a Košickom kraji. Hoci bol vybudovaný už skôr, doteraz slúžil ako covidové ARO.

Vznikol rekonštrukciou centrálneho príjmu a jeho prístavbou. Ako počas otvorenia informoval riaditeľ nemocnice Jozef Tekáč, celkové náklady na vybudovanie urgentu so zariadením boli vo výške približne 2,7 milióna eur, financovaný bol prevažne z eurofondov.

Problémy s pandémiou

S prácami na urgente sa začalo v roku 2019, prerušila ich však pandémia. „Určitý čas boli priestory urgentu využívané ako COVID ARO ako núdzové riešenie, doba realizácie sa preto natiahla na viac ako dva roky,“ vysvetlil Tekáč.

Počas tohto času fungovali lekári a zdravotníci v náhradných priestoroch. „Bolo to náročné obdobie, v ťažkých podmienkach, vyžadovalo si to veľa trpezlivosti,“ uviedol Jozef Chlebec, primár urgentného príjmu, kde mesačne ošetria v priemere 2 500 pacientov.

Oproti pôvodnému urgentu majú teraz jeho pracovníci aj pacienti všetky akútne kľúčové oddelenia, teda urgent, röntgen, CT a ARO v jednom bloku na prízemí. „Vysokoprahová časť slúži pre pacientov, ktorí sú v ohrození života. Nízkoprahová časť je pre pacientov s ľahším stavom,“ dodal primár.

Nové vybavenie

Rekonštrukcia a prístavba centrálneho príjmu spolu s novým vybavením zdravotníckou technológiou je v súlade s koncepciou Ministerstva zdravotníctva SR budovania urgentných príjmov druhého typu na Slovensku. Zatiaľ ich je podľa ministra Vladimíra Lengvarského plánovaných deväť.

Sú tam všetky ambulancie a všetci odborníci, ktorí sú potrební na zvládnutie urgentného stavu, teda od chirurga, internistu, neurochirurga a neurológa, tak, aby celé štádium možných komplikácií bolo pokryté, to znamená, aby daný človek dostal starostlivosť akéhokoľvek typu, ktorú potrebuje,“ vysvetlil význam urgentného príjmu druhého typu počas jeho otvorenia v Poprade minister Lengvarský.

Veľký projekt nemocnice

Popradský urgent je súčasťou veľkého projektu nemocnice v hodnote takmer 8,7 milióna eur. Patrí do neho aj rekonštrukcia a výstavba novej pôrodnice, ktorá je už stavebne hotová, ale čaká sa ešte na vybavenie.

Ďalším je nové moderné pracovisko pre jednotku resuscitačnej starostlivosti pre novorodencov. V rámci financovania projektu kryje 90 percent oprávnených výdavkov nenávratný finančný príspevok zo zdrojov Európskej únie a štátneho rozpočtu, zvyšných desať percent tvoria vlastné zdroje nemocnice.

Nemocnica v Poprade bola otvorená v roku 1974. V auguste 2002 bola preklasifikovaná na nemocnicu s poliklinikou III. typu. V roku 2005 bola rozhodnutím Ministerstva zdravotníctva SR založená obchodná spoločnosť Nemocnica Poprad.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.