Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Asian doctor checking coronavirus or covid 19 infected patient in quarantine room
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Gettyimages
12. júla 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

V priebehu júna a júla na Slovensku potvrdili 20 prípadov delta variantu koronavírusu

Kapa variant nebol potvrdený ani v jednom prípade.

V júni a júli potvrdili na Slovensku 35 prípadov infekčnejšieho delta variantu koronavírusu, z toho v júli identifikovali laboratóriá 20 prípadov. Na Slovensku naďalej dominuje alfa variant koronavírusu.

Vyplýva to z júnových výsledkov rutinného sekvenovania vzoriek pozitívnych na SARS-CoV-2. Laboratóriá Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied a Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave úspešne sekvenovali 1 148 pozitívnych vzoriek. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Alfa variant

Alfa variant laboratórne potvrdili v 1 120 prípadoch, čo je takmer 98 % zo sekvenovaných vzoriek. Beta variant identifikovali laboratóriá v štyroch prípadoch.

Kapa variant nebol potvrdený ani v jednom prípade. Delta variant, ktorý ešte v máji 2021 nebol na Slovensku laboratórne potvrdený, sa v júni 2021 identifikoval v 15 pozitívnych vzorkách, čo je 1,3 % zo všetkých úspešne sekvenovaných vzoriek.

V deviatich prípadoch boli identifikované ostatné varianty, pričom v troch pozitívnych vzorkách išlo o variant, ktorý bol prvýkrát zaznamenaný v Kolumbii, v štyroch o variant, ktorý prvýkrát zachytili v Egypte a v jednom prípade išlo o variant prvýkrát zaznamenaný v Rusku.

Sekvenácia vzoriek

V júni tohto roka sa na Slovensku pomocou PCR testovania identifikovalo 1 793 pozitívnych vzoriek. Na sekvenovanie bolo postúpených 1 247, čo predstavuje 69,5 % zo všetkých pozitívnych vzoriek.

Pri počte 1 148 úspešne sekvenovaných vzoriek je ich podiel 64 % zo všetkých pozitívne testovaných. Na žiadosť hlavného hygienika SR Jána Mikasa vykonávajú laboratóriá sekvenáciu všetkých pozitívnych vzoriek na SARS-CoV-2 s hodnotou Ct 25 a nižšou, nakoľko Ct hodnoty vyššie ako 25 výrazne znižujú úspešnosť sekvenácie.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.