Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Očkovanie účastníka proti COVID-19 v obci Kecerovce v rámci spustenia pilotného projektu mobilného očkovania žiakov vo veku 12+ v marginalizovaných komunitách s cieľom bezpečne otvoriť školy, ktoré budú fungovať celý budúci školský rok. Bratislava, 12. júl 2021.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: archívne, SITA/Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR
15. júla 2021 Lieky a liečivá od Zdravotnickespravy.skSITA

V rámci nízkoprahového očkovania dostalo vakcínu prvých 2-tisíc ľudí

Zaočkovanosť prvou dávkou v marginalizovaných rómskych komunitách zatiaľ dosiahla veľmi nízku úroveň.

V rámci nízkoprahového očkovania dostalo vakcínu prvých 2-tisíc ľudí. Tímy z pilotného projektu nízkoprahového očkovania takto zaočkovali ľudí so sťaženou dostupnosťou zdravotníckych služieb, medzi ktorých patria napríklad ľudia bez domova alebo obyvatelia marginalizovaných rómskych komunít.

Napriek tomu zaočkovanosť prvou dávkou vakcíny v takto zraniteľných skupinách ľudí naďalej výrazne zaostáva za celoslovenským priemerom.

Pilotný projekt

Ako na tlačovej konferencii uviedla Lucia Roussier z Intervenčného tímu Ministerstva zdravotníctva SR, pilotný projekt odštartoval v júni tohto roka. Očkovalo sa už v 16 obciach najmä na východnom Slovensku a väčšinu zaočkovaných tvorili obyvatelia marginalizovaných rómskych komunít.

Týmto spôsobom však zaočkovali aj stovky ľudí žijúcich mimo komunít, napríklad v Bratislave to boli ľudia bez domova.

Nízkoprahové očkovanie je určené pre ľudí, ktorí sa chcú očkovať, no bráni im v tom spoločenská marginalizácia, geografická vzdialenosť očkovacieho miesta, zdravotné znevýhodnenie, neschopnosť registrovať sa na vakcináciu online či strach,“ dodala Roussier.

Mobilné tímy

Proces očkovania v teréne je úlohou Záchrannej zdravotnej služby (ZZS) SR. Jej mobilné tímy majú celoslovenské pokrytie a vedia prísť aj do odľahlejších oblastí, očkujú vakcínami Pfizer alebo Janssen.

Chodíme do firiem, domovov sociálnych služieb či komunít na okraji spoločnosti, v priebehu jedného dňa vieme zaočkovať stovky ľudí,“ konštatoval generálny riaditeľ ZZS SR Ernest Caban.

Intervenčný tím

Zaočkovanosť prvou dávkou vakcíny v dvoch tretinách všetkých marginalizovaných rómskych komunít však zatiaľ dosiahla v celoslovenskom priemere veľmi nízku úroveň.

Úroveň nad 10 % dosahuje len 42 z 266 obcí a miest, kde pôsobí príspevková organizácia Ministerstva zdravotníctva SR Zdravé regióny. Intervenčný tím Ministerstva zdravotníctva SR, Zdravé regióny a Záchranná zdravotná služba SR, ktoré za projektom stoja, preto plánujú výrazné zvýšenie kapacít projektu.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.