Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Koronavirus hospitalizácie nemocnice ockovanie
Foto: Mike Zacchino/Pool Photo via AP
2. decembra 2021 Zdravotnícke zariadenia od Zdravotnickespravy.skSITA

V špecializovaných nemocniciach môže dôjsť k hromadným prepúšťaniam, potrebné je dofinancovanie

Na tento problém upozornila v tlačovej správe Asociácia nemocníc Slovenska (ANS).

Existencia mnohých špecializovaných zdravotníckych zariadení je vážne ohrozená. Ak nedôjde k ich dofinancovaniu, mnohé z nich budú nútené pristúpiť k hromadným prepúšťaniam. Na tento problém upozornila v tlačovej správe Asociácia nemocníc Slovenska (ANS).

Psychiatrické, doliečovacie či zariadenia následnej starostlivosti sú totiž financované v závislosti od počtu hospitalizovaných pacientov, a tým pádom od výkonu.

Avšak z dôvodu karanténnych a bariérových opatrení na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19 počet výkonov klesá, a tým zásadne klesajú aj úhrady od zdravotných poisťovní.

Prevádzka aj personál

Chod špecializovaných nemocníc je závislý od plnej finančnej úhrady poisťovní, z ktorých sú hradené nielen prevádzkové náklady, ale hlavne mzdy zamestnancov, ktorých je potrebné v týchto nemocniciach udržať.

ANS opakovane žiadala zdravotné poisťovne a Ministerstvo zdravotníctva SR o financovanie vybraných špecializovaných zdravotníckych zariadení formou paušálnej mesačnej úhrady počas prebiehajúcej pandémie, teda rovnakým spôsobom, akým sú financované všeobecné nemocnice, ktoré majú garanciu plného finančného príjmu aj napriek výpadku výkonov spôsobenému ochorením COVID-19. Odpoveďou zdravotných poisťovní na túto legitímnu požiadavku je, že na takéto úhrady nemajú zdroje, nakoľko Ministerstvo financií SR zablokovalo prostriedky pre zdravotníctvo na tento rok vo výške 232 miliónov eur,” uviedla asociácia vo vyhlásení.

Potrebujú pomoc

Za súčasných zmluvných podmienok podľa ANS špecializované nemocnice zvažujú v krátkom čase hromadné prepúšťania zamestnancov.

Asociácia preto vyzýva rezort financií na uvoľnenie finančných prostriedkov, nakoľko sú životne dôležité pre zachovanie existencie mnohých špecializovaných zdravotníckych zariadení, ktoré sú zásadným spôsobom postihnuté dopadmi pandémie ochorenia COVID-19. Žiada tiež zdravotné poisťovne, aby tieto prostriedky použili na dofinancovanie ohrozených špecializovaných zariadení.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.