Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Gettyimages
25. mája 2021 Lieky a liečivá od Zdravotnickespravy.skSITA

V súvislosti so zdravím míňajú Slováci najviac za lieky a nehradené výkony

Muži častejšie ako ženy uvádzajú, že v súvislosti so zdravím žiadne peniaze nemíňajú. Ženy zase míňajú častejšie za úkony nehradené zo zdravotného poistenia.

V súvislosti so zdravím míňajú Slováci najviac za lieky a nehradené výkony, najmenej za rehabilitácie a kúpele. Takmer dve tretiny slovenských domácností minú napríklad za lieky, rehabilitácie, či zdravotné pomôcky menej ako desatinu svojho mesačného rozpočtu.

Viac ako štvrtina domácností minie s rovnakým cieľom 10 až 30 % svojho rozpočtu a 4 % domácností nemíňajú za zdravie žiadne peniaze. Ukázal to prieskum, ktorý pre spoločnosť Kruk Česká a Slovenská republika vypracovala agentúra Stem/Mark.

Doplatky liekov

Bezmála 72 % respondentov prieskumu uviedlo, že najviac peňazí v súvislosti so zdravím minie za doplatky liekov a voľne predajné liečivé prípravky.

Nasleduje 14 % domácností, pre ktoré sú najväčším nákladom v spojitosti so zdravím poplatky za lekárske výkony nehradené zo zdravotného poistenia, ide napríklad o očkovanie či ošetrenie u zubára.

Okrem relatívne nízkeho zaťaženia nákladmi na lekársku starostlivosť pri absolútnej väčšine slovenských domácností sa ukazuje, že do svojho zdravia investujú Slováci prakticky bez ohľadu na svoj mesačný príjem, socioekonomické postavenie alebo vzdelanie,“ uviedla generálna riaditeľka spoločnosti Kruk Jaroslava Palendalová.

Nadštandardné služby

Nadštandardné služby, ako sú napríklad kúpele, o niečo viac využívajú respondenti nad 65 rokov a obyvatelia veľkých miest. Muži častejšie ako ženy uvádzajú, že v súvislosti so zdravím žiadne peniaze nemíňajú. Ženy zase míňajú častejšie za úkony nehradené zo zdravotného poistenia.

Náš prieskum ukazuje dostupnosť zdravotnej starostlivosti bez zásadného obmedzenia financiami a bez regionálnych rozdielov. Vďaka robustnému systému zdravotného poistenia Slováci v súvislosti so zdravím doplácajú takmer najmenej peňazí z obyvateľov Európskej únie, pandémia koronavírusu sa tu zatiaľ výrazne neprejavila,“ dodala Jaroslava Palendalová.

Podľa údajov Štatistického úradu SR, publikovaných v auguste 2020, priplácajú Slováci na svoju zdravotnú starostlivosť v priemere 150 eur ročne. Pokiaľ ide o podiel výdavkov na zdravotnú starostlivosť oproti hrubému domácemu produktu, Slovensko sa nachádzalo na 23. mieste medzi krajinami EÚ.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.