Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lekari zdravotníci praca ukrajina pomoc
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
5. apríla 2022 Zdravotnícke zariadenia od Zdravotnickespravy.skSITA

V troch spišských nemocniciach majú už posilu z Ukrajiny, 15 zdravotníkov pomáha na viacerých oddeleniach

Výsledkom viacerých systematických opatrení je tak prijatie spomínaných ukrajinských zdravotníkov.

Nemocnice v Levoči, Krompachoch a v Kežmarku už zamestnávajú spolu 15 zdravotníkov z Ukrajiny, z toho 13 lekárov a dve sestry. Stali sa novou posilou viacerých oddelení.

V levočskej nemocnici majú zastúpenie na detskom, neurologickom a internom oddelení a na oddelení balneológie a liečebnej rehabilitácie.

V krompašskej a kežmarskej nemocnici sú zamestnaní na gynekologicko-pôrodníckych oddeleniach. Informovala o tom dnes hovorkyňa siete nemocníc Agel SK Martina Pavliková.

Aktívne pomáhajú

Nemocnice spišského klastra aktívne pomáhajú už druhý mesiac. Hneď po útoku na Ukrajinu ich vedenie v spolupráci so samosprávou zabezpečili pomoc s ubytovaním, stravovaním, vybavením základných potvrdení. Výsledkom viacerých systematických opatrení je tak prijatie spomínaných ukrajinských zdravotníkov.

Nové posily sa pridávajú k 21 ukrajinským zamestnancom, ktorých máme v našich zdravotníckych zariadeniach už z predchádzajúceho obdobia,“ uviedol riaditeľ nemocníc František Lešundák.

Zdravotníci z Ukrajiny tak podľa neho vypĺňajú medzeru v segmente zdravotníctva, čo sa týka žiadaných profesií a všeobecného nedostatku zdravotníkov, a to aj na dôležitých postoch lekárov OAIM, chirurgie či interného oddelenia. Veľký posun v tomto znamená podľa vedenia nemocníc aj novoprijatý zákon Lex Ukrajina.

Podmienkou je jazyk

Dôležitou podmienkou zamestnávania ukrajinských zdravotníkov je aspoň základná znalosť slovenského jazyka.

Nemocnica v Levoči v spolupráci s mestom, súkromnou agentúrou a Inštitútom Juraja Páleša v Levoči pracuje na spoločnom projekte, ktorý by mal pomôcť ukrajinským zdravotníkom s integráciou v novom prostredí. V rámci projektu by malo byť podľa Lešundáka zaradené aj vyučovanie a kurzy slovenského jazyka.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.