Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prehliadka zubar
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
27. januára 2022 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

V uplynulom roku absolvovalo preventívnu prehliadku u zubára len 41 % evidovaných osôb, najmenej od roku 2015

Komora opätovne pripomenula potrebu zriadenia centier akútnej zubno-lekárskej starostlivosti.

Preventívnu prehliadku u zubného lekára absolvovalo v minulom roku 41 % evidovaných osôb. Ide o najnižší počet od roku 2015. Zo všetkých tých, ktorí na preventívnu prehliadku prišli, museli stomatológovia ošetriť chrup u približne dvoch tretín pacientov.

Ako konštatuje Slovenská komora zubných lekárov, stav chrupu populácie na Slovensku je dlhodobo nepriaznivý.

Epidemiologický režim

Zubné ambulancie pritom aktuálne pacientov ošetrujú v štandardnom režime so zvýšeným hygienicko-epidemiologickým režimom. Stále platí objednávanie a konzultácia so zubným lekárom telefonicky, alebo mailom.

Podľa prieskumu komory je 90 % stomatológov očkovaných, takmer 80 % už má aj tretiu posilňujúcu dávku. Viac ako štvrtina opýtaných zubárov prekonala ochorenie COVID-19 a každý tretí ošetroval pozitívneho pacienta.

Ošetrenie akútnych stavov

Komora opätovne pripomenula potrebu zriadenia centier akútnej zubno-lekárskej starostlivosti. Tie by mali zabezpečiť dostupné ošetrenie akútnych stavov a rizikových pacientov, pri ktorých je problematické a rizikové ošetrenie v bežnej terénnej ambulancii zubného lekárstva.

Rizikový pacienti často potrebujú individuálny prístup skúseného zubného lekára a často je vyžadovaná pri ošetrení premedikácia, prípadne ošetrenie v krátkodobej sedácii, prípadne celkovej anestéze,“ konštatuje komora.

Chcú zjednotenie osnov

Ďalšou problematickou témou je vzdelávanie študentov v odbore zubné lekárstvo. Na Slovensku máme štyri fakulty zubného lekárstva, no systém výuky si určuje každá zvlášť, preto nie je výnimočné, ak má absolvent zubného lekárstva z Košíc iné poznatky ako absolvent z Bratislavy. Komora preto navrhuje zjednotenie osnov pre štúdium zubného lekárstva a jednotné podmienky na úspešné ukončenie štúdia.

Pripravenosť absolventov pre prax sa z roka na rok znižuje, preto je nevyhnutné prehodnotiť potrebu absolvovania absolventskej praxe po ukončení štandardného štúdia na vysokej škole,“ konštatuje.

Je podľa nej nevyhnutné zefektívniť a zmodernizovať štúdium zubných lekárov na lekárskych fakultách, ale aj zvýšiť finančnú dotáciu výučby študijného programu zubné lekárstvo podľa prepočtov finančnej náročnosti.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.