Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemocnica Zdravotnícke organizácie zdravotníci hospitalizácie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: AP Photo/Rodrigo Abd
25. marca 2022 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

V uplynulom roku opäť klesol počet hospitalizácii, organizácie upozorňujú na dopady

Pokles operatívy sa za dva roky dotkol v najväčšej miere gynekológie, ORL, chorôb svalovej a kostrovej sústavy a neurochirurgie.

Druhý rok s pandémiou priniesol ešte väčší pokles počtu hospitalizácií a operačných výkonov ako v roku 2020. Počet hospitalizácií za dva roky pandémie klesol takmer o 355-tisíc a v slovenských nemocniciach sa urobilo o 207-tisíc operácií menej ako v poslednom predpandemickom roku 2019.

Asociácia na ochranu práv pacientov a Asociácia zdravotných poisťovní tak upozorňujú na dopady odloženej zdravotnej starostlivosti.

Preventívne prehliadky

Pokles v počte preventívnych prehliadok a diagnostických vyšetrení, ktorý zdravotné poisťovne zaznamenali po roku s COVID-19, sa v minulom roku podarilo zastabilizovať.

Opätovné naštartovanie prevencie a diagnostiky v roku 2021 na úroveň pred pandémiou je skvelou správou pre pacienta. Netreba však zároveň zabúdať, že rok predtým nás pripravil až o 1,5 milióna diagnostických vyšetrení,“ uviedla prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová.

Najväčší pokles v roku 2021 oproti roku 2019 zaznamenali zdravotné poisťovne v mamografii o 12 %, ďalej pri RTG vyšetreniach o 9 %, kolonoskopii o 8 % a USG vyšetreniach o 7 %. Naopak, najväčší nárast, a to až o 16 %, hlásia poisťovne v prípade histologických vyšetrení.

Pokles operatívy

Menej pozitívne sa javí vývoj počtu hospitalizácií a operačných výkonov, ktoré z roka na rok klesali. Kým v roku 2020 poklesol počet hospitalizácií oproti roku 2019 o 164-tisíc, v ďalšom roku to už bolo o 190-tisíc.

Podobný bol vývoj aj v prípade operačných výkonov. Pred pandémiou absolvovalo v roku 2019 operáciu pol milióna pacientov, v ďalšom roku to bolo 411-tisíc a v tom minulom dokonca už len 395-tisíc pacientov.

Operatíva na Slovensku poklesla počas dvoch rokov o viac ako 34 %. Každý tretí pacient tak stále čaká na svoj zákrok,“ upozornila Lévyová. Pokles operatívy sa za dva roky dotkol v najväčšej miere gynekológie, ORL, chorôb svalovej a kostrovej sústavy a neurochirurgie.

Dobiehanie medzery

Výdavky zdravotných poisťovní aj napriek poklesom v počte jednotlivých výkonov v uplynulých dvoch rokoch neklesli.

Dobehnúť medzeru, ktorá nám vznikla v prvom roku pandémie, nebude jednoduché. Ak sa nezvýšia kapacity a zdroje, bude sa z roka na rok presúvať a pravdepodobne aj rásť,“ upozornil výkonný riaditeľ Asociácie zdravotných poisťovní Michal Štofko.

Chýbajú milióny

V súvislosti so zabezpečením zdravotnej starostlivosti ide podľa neho o chýbajúcich približne 350 až 382 mil. eur v rozpočte pre zdravotníctvo na tento rok.

Naše zdravotníctvo má svoje limitované kapacity. Po dvoch pandemických rokoch a pri súčasnej situácii s ukrajinskými utečencami, ktorí s vysokou pravdepodobnosťou ešte navýšia potrebu poskytovania zdravotnej starostlivosti, zrejme nebudeme schopní bez masívnejšieho navýšenia personálnych, finančných a ďalších zdrojov, všetku starostlivosť pokryť,“ uzavrel Štofko.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.