Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Virus A health worker checks swab samples collected for RTPCR test to detect COVID 19 at a government hospital in Hyderabad, India, Jan. 18, 2022. The use of rapid home tests has surged in India on the back of omicron cases, which have recently begun to decline. But experts have voiced caution, saying home tests are less accurate than lab run PCR tests and that since not all results are being reported, new variants or future clusters may go undetected. Outbreak India Test
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: AP Photo/Mahesh Kumar A.
15. februára 2022 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Variant omikron naďalej vytláča delta, zaznamenávajú to sekvenované vzorky

Na sekvenovaní vzoriek sa vo februári podieľali viaceré laboratóriá.

Variant omikron vírusu SARS-CoV-2 pokračuje podľa priebežných februárových výsledkov sekvenácie v trende postupného vytláčania variantu delta.

Ako informoval Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ), vysoký podiel delta variantu zaznamenalo iba jedno sekvenačné pracovisko, kde však sekvenovali aj také pozitívne vzorky, ktoré pochádzali z prvých dvoch januárových týždňov a boli odobraté vybraným osobám v rámci epidemiologického vyšetrovania.

Ak tieto konkrétne výsledky vypustíme, vo vzorkách odovzdaných na sekvenáciu v prvej polovici februára vychádza podiel variantu omikron na približne 90 %. Ide zväčša o vzorky s dátumom odberu spred týždňa,“ informovala Daša Račková, hovorkyňa ÚVZ.

Na sekvenovaní vzoriek sa vo februári podieľali laboratóriá Úradu verejného zdravotníctva SR, Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave, Martinské centrum pre biomedicínu (Jesseniova lekárska fakulta v Martine UK) a laboratóriá RÚVZ v Banskej Bystrici a RÚVZ v Trenčíne.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.