Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Operácia transplantácia nemocnica
Foto: ilustračné, GettyImages
9. októbra 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Vďaka darcovstvu a transplantáciám orgánov v roku 2020 zachránili život 181 Slovákom

Na Slovensku čaká na svoju druhú šancu na život aktuálne viac ako 300 pacientov.

Až 181 ľudských životov sa podarilo v roku 2020 zachrániť na Slovensku vďaka darcovstvu a transplantácii orgánov, a to napriek náročnej situácii počas druhej vlny pandémie COVID-19.

Skorou aktivizáciou a prijatím preventívnych opatrení sa aj s pomocou Ministerstva zdravotníctva SR podarilo revitalizovať transplantačný program na Slovensku.

Informovala o tom v tlačovej správe v rámci Európskeho dňa darcovstva orgánov a v súvislosti s kampaňou Sedem životov Slovenská transplantologická spoločnosť.

Záchrana životov

Na Slovensku sa od 1. januára 2021 do 23. septembra 2021 podarilo zachrániť až 98 ľudských životov. V tomto roku sa transplantovalo 74 obličiek, z toho 11 obličiek bolo od živého darcu, ďalej tiež 14 pečení a 10 sŕdc.

Avšak príchod alfa variantu na začiatku roku 2021 a enormný nápor na nemocnice, respektíve intenzivistické pracoviská jednotlivých nemocníc v dôsledku ochorenia C0VID-19 spôsobil pokles počtu transplantácií. Tým utrpel najmä darcovský program.

Môžeme však skonštatovať, že vďaka viacerým podporným aktivitám a dostupnosti očkovania, ktoré nám pomáhajú znižovať záťaž zdravotníckych zariadení, sa počty odberov a transplantácií postupne zvyšujú,” ozrejmil hlavný transplantačný koordinátor Martin Chrastina.

Transplantačné centrá

Podľa hlavnej odborníčky rezortu zdravotníctva pre orgánové transplantácie Zuzany Žilinskej sa napriek všetkému tímom v transplantačných centrách darí primerane situácii. Ako to bude ďalej závisí aj od epidemickej situácie v tretej vlne.

Náš transplantačný program je plne závislý na možnostiach intenzivistických pracovísk identifikovať a manažovať potenciálnych darcov orgánov. Situácia v transplantačnom programe sa bude odvíjať od dostupnosti ‚nekovidových‘, takzvaných bielych zón intenzivistických pracovísk,” priblížila Žilinská.

Čakatelia na druhú šancu

Na Slovensku čaká na svoju druhú šancu na život aktuálne viac ako 300 pacientov. „Sme schopní operovať všetkých pacientov na čakacej listine. Problémom je, že nemáme dostatočný počet darcov. Tento problém je však na celom svete, nielen u nás,” dodáva Chrastina.

S týmto problémom má pomôcť šesť rokov trvajúca kampaň Sedem životov, ktorej hlavným cieľom je zlepšiť povedomie ľudí o možnosti darcovstva nielen v prípade mozgovej smrti, ale aj od živých darcov.

Vo svete tvoria transplantácie obličiek od živých darcov 40 % z celkového počtu transplantácií. U nás je to zatiaľ len 10 až 15 %. Našou snahou je priblížiť sa k dvadsiatim percentám, čím sa dostaneme na úroveň európskeho priemeru. Odber obličky živému darcovi nezasahuje významne do plnohodnotného života darcu. Naopak, príjemcovi orgánu môže takto darovaná oblička zachrániť život,” vysvetlil prezident Slovenskej transplantologickej spoločnosti Ľuboslav Beňa.

Kampaň Sedem životov

Tohtoročný motív kampane Sedem životov je práve podpora živých darcov obličiek. Kampaň bude prebiehať najmä na sociálnych sieťach a prostredníctvom celoslovenských médií.

Finančnú podporu a záštitu nad kampaňou prevzalo Ministerstvo zdravotníctva SR.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.