Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
koronavirus kontakt testovanie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
21. decembra 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Viac ako polovica neočkovaných Slovákov neprišla do kontaktu s koronavírusom

Potvrdili to výsledky sérioepidemiologickej štúdie.

Do kontaktu s vírusom SARS-CoV-2 podľa séroepidemiologickej štúdie neprišla viac ako polovica ľudí, ktorí nie sú očkovaní proti ochoreniu COVID-19.

To znamená, že táto skupina nie je chránená proti koronavírusu. Potvrdili to na utorkovej tlačovej konferencii na Ministerstve zdravotníctva SR autori tejto štúdie.

Ciel štúdie

Cieľom štúdie bolo zistiť, aká je hodnota protilátok proti vírusu SARS-CoV-2 u ľudí, ktorí nie sú očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Štúdie sa zúčastnilo 3 789 ľudí.

Výsledky sa vyhodnocovali na základe odobratej biologickej vzorky kvapiek kapilárnej krvi z prsta, pričom sa stanovovali protilátky triedy IgG proti S1 podjednotke s proteínu vírusu. Ide o jedinečnú metódu.

Štúdie sa počas novembra a začiatku decembra zúčastnili neočkovaní Slováci starší ako 12 rokov z okresov Bratislava, Košice, Komárno, Čadca, Považská Bystrica, Kežmarok a Lučenec.

Poskytuje dôležité údaje

Nie je to však reprezentatívna vzorka aplikovateľná na celú populáciu Slovensku. Napriek tomu poskytuje dôležité údaje. Až 82 % tých, ktorí ochorenie COVID-19 neprekonali, malo negatívny výsledok testu na protilátky.

Pri asymptomatickom prekonaní ochorenia mala negatívny výsledok testu tretina účastníkov štúdie, a to často aj po nedávnom prekonaní. Pri symptomatickom priebehu mala takmer polovica ľudí strednú alebo vysokú úroveň protilátok.

Autori štúdie

Séroprevalenčnú štúdiu vypracovali epidemiologička z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Alexandra Bražinová spoločne s epidemiologičkou z Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika Monikou Halánovou, vedcami z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV) Silviou Pastorekovou a Jurajom Kopáčkom, matematikom z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave Richardom Kollárom a riaditeľom Inštitútu zdravotných analýz Matejom Mišíkom.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.