Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Koronavirus data bez patosu pandemia situacia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
13. decembra 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Viacero parametrov podľa Dát bez pátosu ukazuje, že vrchol tretej vlny už máme za sebou

Dáta bez pátosu sa prihovárajú seniorom v súvislosti s očkovaním.

Vrchol tretej vlny pandémie ochorenia COVID-19 bol v novembri. Uviedli to analytici projektu Dáta bez pátosu v niekoľkých posledných príspevkoch na sociálnej sieti. Poukázali pritom na viacero parametrov, na základe ktorých hodnotia epidemickú situáciu ako zlepšujúcu sa.

Všetky okresy Slovenska majú sedemdňovú PCR Incidenciu na 100-tisíc obyvateľov nižšiu ako je pre každý jeden okres jeho deltové maximum,” tvrdia matematici.

Okrem incidencie sledovali parametre ako sú výjazdy vozidiel záchrannej zdravotnej služby, príjmy do nemocníc, stav v nemocniciach a úmrtia. „Všetky tieto parametre klesajú,” dodali analytici.

Najhorší stav v nemocniciach

Podľa ich výpočtov bol vrcholom sedemdňovej incidencie v rámci testovania PCR testami 30. november. Najhorší stav v nemocniciach, ako aj na jednotkách intenzívnej starostlivosti a umelej pľúcnej ventilácii sme mali 5. decembra a vrchol sedemdňového priemeru počtu obetí bol 7. decembra.

To by sme boli na ceste poraziť pandémiu pred Vianocami a hlavne lekárom a personálu v nemocniciach priniesť úľavu v podobe poklesu počtu ťažkých prípadov a pacientov všeobecne,” vysvetlili matematici.

Parametre klesajú

Pripomenuli však tiež, že síce všetky trendy parametrov pandémie sú už niekoľko dní naši „priatelia” a v poklese, ale sú to stále štvorciferné a trojciferné čísla a my potrebujeme denne 54 pozitívnych a nie obetí.

Aj preto sa prihovárajú seniorom v súvislosti s očkovaním. „Určite aj podľa nás optimistov z tých dnes 3 250 pacientov v nemocniciach pôjde do čierneho vreca minimálne 500. A kým sa dostaneme na akceptovateľných 1 500 pacientov, to sa ešte trikrát vymení osádka na tých dnes obsadených posteliach a na Troch kráľov to asi nebude,” napísali na sociálnej sieti Dáta bez pátosu.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.