Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Záchranka, záchranári
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Gettyimages
11. novembra 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Vláda schválila návrh o cezhraničnej spolupráci s Českom a Rakúskom, týka sa oblasti záchranných služieb

Ministerstvo zdravotníctva predložilo vláde návrh o cezhraničnej spolupráci.

Vládny kabinet v stredu 10. novembra schválil návrh ministerstva zdravotníctva. Umožňuje poskytovať zdravotnú starostlivosť za presne definovaných podmienok na území druhého štátu.

Časový limit

Záchranná zdravotná služba musí byť organizovaná tak, aby bola do určitého časového limitu od prijatia tiesňovej výzvy zabezpečená prednemocničná neodkladná starostlivosť a jej poskytnutie.

Časová dostupnosť odbornej starostlivosti v prihraničných oblastiach je aj jeden z hlavných dôvodov na nadviazanie užšej spolupráce so záchrannými službami okolitých štátov.

Česko a Rakúsko

Momentálne je zásahovým územím výlučne Slovensko. S Českom zmluvu o spolupráci a vzájomnej pomoci síce máme, avšak daný dokument nedostatočne reaguje na aktuálnu situáciu a potreby oboch krajín.

S Rakúskom prebieha iniciatíva projektu, ktorého zámerom je vybudovanie stabilnej a trvalo udržateľnej inštitucionálnej spolupráce najmä v oblasti neonatológie. Cieľom by bolo umožnenie prevozu novorodencov z Hainburgu do Národného ústavu detských chorôb v Bratislave.

Musí sa však ešte vyriešiť niekoľko vecí ako napríklad trestno-právna zodpovednosť za úmrtie pacienta pri prevoze či finančná úhrada poškodenia na vozidle.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.