Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Očkovanie, koronavírus
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Jana Birošová
11. augusta 2021 Ministerstvo zdravotníctva od Zdravotnickespravy.skSITA

Vláda schválila nový COVID automat, bude mať 5 farieb a viac prihliadať na očkovanie

Ide už o tretiu aktualizáciu COVID automatu. Pozrite si, aké zmeny v ňom nastali.

Prvou zmenou, ktorú má nový COVID automat, je počet farieb. Namiesto pôvodných 7 bude mať už len 5.

Okresy tak budú po novom buď v čiernej, bordovej, červenej, oranžovej alebo v zelenej farbe. Regionálny úrad verejného zdravotníctva za istých podmienok môže zmeniť farbu okresu.

Tri typy protokolov

Prevádzky a podujatia sa budú riadiť podľa troch protokolov. V prvom, ktorý sa nazýva základ, bude prevádzkovateľ musieť vykonávať kontrolu nad rámec opatrení.

Druhý typ je nazvaný OTP. Vstup bude povolený len očkovaným osobám, ľuďom, ktorí prekonali koronavírus do 180 dní a tým, ktorí sa preukážu antigénovaným testom nie starším ako 48 hodín a PCR 72 hodín.

Posledným typom je systém kompletne zaočkovaní, opatrenia tu budú najmiernejšie. Prevádzkari a organizátori si budú môcť vybrať, ktorú možnosť si zvolia.

Indikátor zaočkovanosti

Novinkou bude indikátor zaočkovanosti. Bude sa vychádzať z plnej zaočkovanosti rizikovej skupiny nad 50 rokov.

Okresy sa posunú o jeden stupeň COVID automatu nižšie a to za každých 10 % zaočkovaných nad 50 rokov. Počítať sa začne od 55 %. Napríklad ak bude mať okres zaočkovaných nad 65 %, zníži sa zaradenie okresu o jeden stupeň.

Pribudne taktiež rastová a poklesová fáza. Ak narastie incidencia aspoň o 10 % t týždňa na týždeň, pôjde o rastovú fázu.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.