Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vseobecna zdravotna poistovna budova bb.png
Foto: ilustračné, maps.google.com
30. marca 2022 Zdravotné poisťovne od Zdravotnickespravy.skSITA

Všeobecná zdravotná poisťovňa a asociácia nemocníc sa dohodli na podmienkach financovania

VšZP rozšíri alebo upraví spektrum zdravotníckych výkonov.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) a Asociácia štátnych nemocníc sa v utorok dohodli na podmienkach financovania zdravotnej starostlivosti od 1. apríla 2022.

Generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Richard Strapko ocenil prístup zástupcov nemocníc, otvorený dialóg v rámci rokovaní a vzájomné pochopenie aktuálnej situácie, v ktorej bolo potrebné nájsť konsenzus medzi požiadavkami nemocníc a možnosťami poisťovne.

Zrovnoprávnenie nemocníc

VšZP ďalej informuje, že finalizuje rokovania aj s ostatnými zdravotníckymi organizáciami v prospech efektívnej a dostupnej zdravotnej starostlivosti, v kontexte zrovnoprávnenia úhradových mechanizmov bez rozdielu, či ide o súkromnú alebo štátnu nemocnicu.

Organizáciám zastupujúcim ambulantných poskytovateľov VšZP predložila ponuku, ktorá pre nich znamená navýšenie príjmov v súlade so štátnym rozpočtom.

V rámci všeobecnej ambulantnej starostlivosti VšZP zvyšuje finančné ohodnotenie ceny práce lekára vo všetkých odbornostiach a smeruje finančné zdroje na podporu prevencie, ako aj na podporu starostlivosti o starších, často komplikovanejších pacientov od 70 rokov.

Úprava spektra výkonov

Vo vybraných odbornostiach, ktorými sú pneumológia, urológia, diabetológia a psychiatria, VšZP rozšíri alebo upraví spektrum zdravotníckych výkonov. Novinkou je aj edukácia pacienta sestrou pri chronických ochoreniach obezity.

Väčšina ambulantných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti podľa vyjadrení poisťovne oceňuje ich snahu o naplnenie požiadaviek v maximálnej možnej miere, ktorá je limitovaná rozpočtovými pravidlami štátneho rozpočtu a úspornými opatreniam.

Neochota zástupcov

V prípade neochoty zástupcov Združenia ambulantných poskytovateľov ustúpiť zo svojich nárokov a prijať návrhy VšZP zvyšujúce efektivitu poskytovania zdravotnej starostlivosti za podmienky dodržania hospodárneho nakladania s verejnými zdrojmi, poisťovňa ich požiadavky nebude akceptovať.

To však nie je podľa vyjadrení poisťovne prekážkou pokračovať v rokovaniach s jednotlivými členmi ZAP, ktorí majú záujem dohodnúť sa v záujme pacienta.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.