Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Poland Displaced persons carry luggage as they walk to a border crossing in Medyka, Poland, Thursday, March 3, 2022. More than 1 million people have fled Ukraine following Russia's invasion in the swiftest refugee exodus in this century, the United Nations said Thursday. Russia Ukraine War
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: AP Photo/Markus Schreiber
3. marca 2022 Ministerstvo zdravotníctva od Zdravotnickespravy.skSITA

Všetci utečenci z Ukrajiny majú podľa Lengvarského na Slovensku garantovanú zdravotnú starostlivosť

Rovnako boli podľa jeho slov vydané aj podrobné usmernenia.

Každý utečenec z Ukrajiny má na Slovensku garantovanú štandardnú bezodkladnú akútnu starostlivosť. Týka sa to žiadateľov o azyl, aj tých, ktorí požiadali o dočasné útočisko a tiež ľudí iba prechádzajúcich našou krajinou.

Povedal to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (OĽaNO) počas brífingu v Poprade, kde sa stretol s riaditeľmi štátnych nemocníc, aby riešili aktuálne otázky v súvislosti s fungovaním nemocníc a poskytovaním zdravotnej starostlivosti utečencom.

Štandardne a bezodkladne

V prípade tretej kategórie utečencov, takzvaných tranzitných, existuje podľa ministra dohoda so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, k čomu bude doplnená aj legislatíva. Podľa šéfa rezortu však poskytovatelia zdravotnej starostlivosti už o tom boli informovaní.

Majú ju poskytnúť, vykázať si ju a dofinancovanie bude riešené neskôr, ale každému utečencovi garantujeme štandardnú bezodkladnú akútnu starostlivosť,“ zdôraznil.

Zdravotná starostlivosť

Podľa ministra rezort pozorne sleduje situáciu a robí všetky kroky pre to, aby sa aj proces prijímania či poskytovania zdravotnej starostlivosti na hraniciach realizoval hladko.

Vytvorené boli normy na materiálno-technické zabezpečenie, ktoré boli distribuované, jednotlivé hotspoty, do nemocníc boli distribuované spôsoby refundácie, ktoré budú poskytované nemocniciam, prípadne iným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti,“ priblížil ďalej.

Podrobné usmernenia

Rovnako boli podľa jeho slov vydané aj podrobné usmernenia, akým spôsobom postupovať pri zdravotnej či hygienickej starostlivosti ohľadom utečencov, ktorí ostanú na území Slovenska dlhšie.

Súčasne riešime aj urgentné otázky, teda akútne prevozy, prevozy pacientov, ktorí potrebujú akútnu starostlivosť,“ dodal. Od piatka tiež začne fungovať na každom hraničnom priechode stanica rýchlej lekárskej pomoci z Košickej záchrannej služby.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.