Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Situácia vo všetkých desiatich nemocniciach na území Prešovského samosprávneho kraja je kritická
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: AP Photo/Alexander Kulikov
16. novembra 2021 Zdravotnícke zariadenia od Zdravotnickespravy.skSITA

Všetky nemocnice v Prešovskom kraji sú naplnené COVID-ovými pacientmi, situácia je kritická

Kraj má obsadených viac ako 93 percent všetkých COVID lôžok. Riaditelia nemocníc apelujú na vládu aj príslušné ministerstvá, aby kritickú situáciu riešili.

Situácia vo všetkých desiatich nemocniciach na území Prešovského samosprávneho kraja je kritická. Uviedol to na tlačovej besede po rokovaní vedenia nemocníc na pôde Prešovského samosprávneho kraja za účasti zástupcov Ministerstva zdravotníctva SR (MZ SR) jeho predseda Milan Majerský.

Kraj má obsadených viac ako 93 percent všetkých COVID lôžok. Riaditelia nemocníc apelujú na vládu aj príslušné ministerstvá, aby kritickú situáciu riešili.

Personál je vyčerpaný, demotivovaný a môžem povedať, že aj nezaplatený. Je tu veľký problém, že nemocnice nemajú lôžka pre pacientov s COVID-19. Ale komunikujeme a hľadáme riešenia, ktoré sú však zatiaľ v nedohľadne,“ uviedol v tejto súvislosti Majerský.

Pomoc s kapacitami

Ako dodal, na ministerstvo zdravotníctva sa obrátili s výzvou, aby pomohlo v spolupráci s ministerstvom obrany aj s kapacitami armádneho zdravotníckeho personálu a tiež, aby lekárom pracujúcim s covidovými pacientmi priznali špeciálny príplatok.

Z popradskej nemocnice odišlo 50 lekárov, ale toto čaká aj ostatné nemocnice, lebo tí lekári si nemajú kedy oddýchnuť a nabrať pozitívny prístup k práci,“ upozornil predseda PSK.

Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková, na vyčlenenie armádneho zdravotníckeho personálu je potrebná požiadavka z ministerstva zdravotnícka so špecifikovaním počtu a obsadenia potrebného personálu.

Ak takáto požiadavka príde, budeme sa ňou určite zaoberať, a ak to kapacity dovolia, budeme sa jej snažiť vyhovieť,“ uviedla Kovaľ Kakaščíková.

Uvoľnenie finančných prostriedkov

Ako doplnil riaditeľ bardejovskej nemocnice a predseda Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko, nemocnice žiadajú od ministerstva financií uvoľnenie zadržiavaných finančných prostriedkov, keďže od júna nemajú uhrádzanú starostlivosť súvisiacu s ochorením COVID-19.

Žiadajú ale aj uvoľnenie prostriedkov potrebných napríklad na realizáciu rýchlych PCR vyšetrení na technológii, ktorú majú v nemocnici k dispozícii, no ostáva nevyužitá.

To sú veci, ktoré nemáme v rukách. Stále počúvame, že rieši sa, rokuje sa, ale reálne výsledky vidíme veľmi malé,“ skonštatoval Petko.

Zabezpečenie výdavkov

Ministerstvo financií SR pre agentúru SITA uviedlo, že flexibilne reaguje na všetky požiadavky rezortov nevyhnutných na zabezpečenie financovania výdavkov priamo súvisiacich so zamedzením šírenia pandémie, ako aj výdavkov zameraných na pomoc subjektom zasiahnutých pandémiou.

V súčasnosti MF SR neeviduje žiadnu žiadosť ministerstva zdravotníctva SR o povolené prekročenie limitu výdavkov na prezentovaný účel. Úhrada nákladov zdravotníckych zariadení v súvislosti s ich výkonmi pri liečení pacientov s COVID-19 je plne v pôsobnosti MZ SR,“ uviedol rezort financií.

Najvyššia fáza reprofilizácie

Ako uviedlo ministerstvo zdravotníctva, všetky zdravotnícke zariadenia v Prešovskom kraji sa nachádzajú v najvyššej tretej fáze reprofilizácie lôžkového fondu. Najkritickejšia situácia je s lôžkami pre pacientov, ktorí potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu, kde je 96-percentná obsadenosť postelí.

V nemocniciach Prešovského kraja je aktuálne obsadených 473 z 508 lôžok s napojením na kyslík (93 percentná obsadenosť), 41 zo 43 lôžok s napojením na high-flow (95 percent) a 51 z 53 lôžok s napojením na umelú pľúcnu ventiláciu (96 percent).

V uplynulom týždni si vyžiadalo prevoz do iných nemocníc 165 pacientov, z nich 35 si vyžadovalo podporu umelej pľúcnej ventilácie,“ uviedol minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský.

Špecializované ústavy

Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s PSK od 15. novembra v súvislosti s vážnosťou situácie zapájajú aj špecializované ústavy do pomoci v súvislosti s poskytnutím lôžok, kde si pacientov stav vyžaduje podporu umelej pľúcnej ventilácie.

Všetky zdravotnícke zariadenia v regióne sme požiadali, aby maximalizovali svoje kapacity pre pacientov s ochorením COVID- 19 nad kapacity uvedené v III. fáze reprofilizácie. Pripravujeme zapojenie aj mimorezortných zdravotníckych zariadení,“ povedal Lengvarský.

Obmedzená biela starostlivosť

Štátny tajomník MZ SR Kamil Száz doplnil, že v kraji je pre vysoký počet pacientov s ochorením COVID-19 obmedzená tzv. biela starostlivosť.

Zákroky, ktorých presun nespôsobí zhoršenie zdravotného stavu pacienta, sa z dôvodu naplnenosti kapacít termínujú na neskoršie dátumy. Ubezpečujeme však, že každý, kto potrebuje akútnu zdravotnú starostlivosť, ju aj dostane,“ zdôraznil.

Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s krajom a riaditeľmi nemocníc vyzvali ľudí, aby sa čo najskôr dali zaočkovať. „Ako ukazujú aj čísla v nemocniciach, je to jediná cesta. Aj keď to nie je cesta pomoci o deň či týždeň, ale možno po Vianociach, je to cesta pomôcť zdravotníkom, sebe, ekonomike, školstvu,“ dodal riaditeľ nemocnice v Starej Ľubovni a podpredseda PSK Peter Bizovský.

Sledujte novinky zo Zdravotníctva na Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk, Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk, Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Bezplatné novinky zo Zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.