Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
lekári poistovna erecept pandemia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
12. januára 2021 Zdravotné poisťovne od Zdravotnickespravy.skSITA

VšZP eviduje viac ako dvojnásobný počet predpísaných opakovaných eReceptov, dopomohla k tomu pandémia

Opakovaný eRecept predstavuje významný benefit najmä pre chronicky chorých pacientov.

Pandémia koronavírusu sa na Slovensku podpísala aj pod zvýšenie počtu predpísaných opakovaných eReceptov. Už za dva mesiace od začiatku pandémie zaznamenala Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) ich nárast až o viac ako 54 %.

Ešte výraznejší je medziročný nárast počtu opakovaných eReceptov, kde v apríli 2020 v porovnaní s aprílom 2019 sa ich využitie zvýšilo o takmer 200 %. Informoval o tom v pondelok hovorca VšZP Matej Neumann.

Opakovaný predpis

Hoci možnosť predpisovať lieky na opakovaný predpis je stanovená zákonom už od roku 2018, nie všetci pacienti podľa VšZP o nej vedia a nie všetci lekári ju v praxi aj dostatočne využívajú.

Jej výhody sú pritom podľa VšZP nesporné – znižuje počty pacientov v čakárňach ambulancií, šetrí čas lekárom, sestrám i pacientom a prispieva k odstráneniu papierových predpisov.

Potvrdiť sa to malo aj počas súčasnej pandémie, keď sa návštevy lekárov značne obmedzili.

Významný benefit

Aj z našich aktuálnych dát je zrejmé, že vďaka využívaniu opakovaného eReceptu sa v čakárňach výrazne znížil počet ľudí, ktorí si prišli iba po nový predpis na lieky. Chronický pacient, ktorý lieky užíva pravidelne, teda v priemere ušetrí takmer štyri osobné návštevy lekára. Opakovaný eRecept predstavuje významný benefit najmä pre chronicky chorých pacientov. Minimalizovanie zbytočných návštev ambulancií je v dnešnej epidemiologickej situácii veľmi dôležité a zabráni tak ďalšiemu riziku šírenia vysoko infekčného ochorenia COVID- 19,“ uviedol generálny riaditeľ VšZP Richard Strapko.

Ako doplnil, len za 10 mesiacov minulého roka pacienti vďaka opakovanému eReceptu „ušetrili“ až 120 000 návštev u lekára. Z údajov VšZP tiež vyplýva, že opakovaný predpis lieku najčastejšie využívajú všeobecní lekári pre dospelých.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.