Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Svetový deň zdravia Svetová zdravotnícka organizácia Klimatická kríza
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
7. apríla 2022 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

WHO počas Svetového dňa zdravia pripomína: Klimatická kríza je aj krízou zdravia

Klimatické zmeny majú podľa Svetovej zdravotníckej organizácie nepriaznivé vplyvy na zdravie obyvateľstva všade vo svete.

Klimatická kríza je aj krízou zdravia. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) na to upozorňuje pri príležitosti Svetového dňa zdravia. Pripomína, že environmentálne príčiny ročne pripravia na svete o život 13 miliónov ľudí.

Znečistenie ovzdušia totiž nepriaznivo vplýva na fyzické zdravie ľudí a extrémne počasie, záplavy a suchá zas ohrozujú potravinovú bezpečnosť a šírenie infekčných ochorení. V tlačovej správe to priniesol Odbor komunikácie Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR).

Nezdravé ovzdušie

Úrad pripomína, že nadmerné znečistenie môže mať z hľadiska zdravia nepriaznivé akútne a chronické účinky, najmä u citlivých populačných skupín, akými sú napríklad deti či seniori.

Z hľadiska akútnych zdravotných účinkov sa znečistené ovzdušie môže prejavovať dráždením očí, hrdla, dýchacích ciest, vyvolaním záchvatov u ľudí chorých na astmu, zvýšenou spotrebou liekov ale aj zvýšenou hospitalizovanosťou ľudí chorých na respiračné a srdcovocievne ochorenia,“ konštatuje ÚVZ SR.

Spomedzi chronických účinkov sa dlhodobé vystavovanie nezdravému ovzdušiu môže prejaviť zdravotnými ťažkosťami spojenými so srdcovo-cievnymi a chronickými respiračnými ochoreniami a skrátením celkovej dĺžky života.

Klimatická zmena

ÚVZ SR zdôraznil, že ľudia môžu k ochrane vlastného zdravia pred vplyvom znečisteného ovzdušia prispieť napríklad aj využívaním verejnej dopravy, chodením pešo či na bicykli, vyhýbaním sa používaniu áut či spaľovaniu odpadu.

Podľa WHO môže zmena klímy spustiť dominový efekt ďalších negatívnych dopadov na ľudskú populáciu a jej životné prostredie.

Klimatická zmena sa prejavuje zmenou zrážok, zvýšením extrémnych výkyvov počasia a nárastom priemernej ročnej teploty. WHO upozorňuje, že tieto faktory ovplyvňujú pretrvávanie a výskyt baktérií, vírusov, parazitov, škodlivých rias, húb a ich prenášačov, ako aj priebeh ochorení prenášaných potravinami a riziko toxickej kontaminácie,“ dodáva.

Zmeny klímy aj u nás

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) v tlačovej správe pripomína, že na zdravie Slovákov nepriaznivo vplýva zmena klímy v podobe extrémnych horúčav, povodní a zmien v oblasti šírenia chorôb. V tlačovej správe o tom informovala Alžbeta Sivá, hovorkyňa NCZI.

Znečistenie ovzdušia znamená najväčšie environmentálne riziko pre ľudské zdravie a priamo sa spája so srdcovými chorobami, pľúcnymi chorobami, mŕtvicou a rakovinou pľúc.

Hluk z dopravy a priemyslu

Vystavenie ľudského organizmu hluku z dopravy a priemyslu vedie k podráždeniu, poruchám spánku a vyššiemu riziku vysokého tlaku a srdcovocievnych ochorení.

Na kvalitu ovzdušia nadväzujú aj veľmi závažné ochorenia, ako sú zhubné nádory dýchacích a vnútrohrudníkových orgánov, pričom dnes vieme povedať, že podľa posledných štatistických údajov poznáme na Slovensku 4 036 takýchto prípadov,“ konštatuje NCZI.

Centrum pripomína, že kontakt s nebezpečnými chemikáliami prostredníctvom znečisteného vzduchu, vody, spotrebiteľskými výrobkami a potravinami predstavuje v dnešnej dobe reálnou hrozbou. Nehovoriac o tom, že nebezpečné chemikálie majú tendenciu pretrvávať v životnom prostredí a kumulovať v potravinových reťazcoch

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.