Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Centrum integrovanej zdravotnej starostlivosti za viac ako 1 mil. eur už otvorili
Foto: ilustračné, GettyImages
12. mája 2022 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Z plánu obnovy majú dostať podporu len štátne nemocnice, odborári nesúhlasia

Odborári žiadajú vládu, aby pri prideľovaní týchto prostriedkov postupovala otvorene a transparentne.

Zdravotnícki odborári odmietajú, aby boli prostriedky z plánu obnovy alokované len do pár vybraných nemocníc. Takýto postup by Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb považoval za neférový a diskriminačný.

Miliarda eur na rekonštrukciu a modernizáciu má ísť podľa nich do nemocníc a slúžiť zdravotníkom a pacientom po celom Slovensku. Odborári preto žiadajú vládu, aby pri prideľovaní týchto prostriedkov postupovala otvorene a transparentne.

Máme informácie, že malé a stredné nemocnice, ktoré nie sú v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva SR, sa nebudú môcť uchádzať o peniaze z plánu obnovy. To by malo, samozrejme, negatívne dôsledky pre zdravotníkov, ktorí v týchto zariadeniach pracujú, ale aj pre pacientov. Zároveň to znamená vytvorenie ešte väčších rozdielov medzi štátnymi nemocnicami a tými ostatnými,“ upozornil predseda zväzu Anton Szalay.

Odborári označili takýto prístup za diskriminačný. Ak podľa nich takéto rozhodnutie padne, pacienti v regiónoch zrejme z balíka peňazí z plánu obnovy určeného pre celé slovenské zdravotníctvo, neuvidia nič.

Ide pritom o nemocnice, ktoré slúžia desiatkam tisíc obyvateľov v okresných mestách a ich spádových oblastiach. Aj preto som dnes požiadal ministra zdravotníctva o zvolanie odvetvovej tripartity, na ktorej by sa prerokovala aj táto téma,“ uzavrel Szalay.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.