Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
lekári sestry zdravotníci
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
23. februára 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Zahraniční zdravotníci majú napriek pandémii problém s uplatnením na Slovensku

Asociácia preto volá po zmene legislatívy. Nutné je podľa nej zmeniť formu skúšania, zabezpečiť prípravné kurzy a zdravotníkov aj motivovať.

Na Slovensku je nedostatok lekárov a sestier, no napriek tomu majú zahraniční zdravotníci veľký problém sa u nás uplatniť. Na tlačovej besede to konštatovali zástupcovia Medzinárodnej asociácie lekárov na Slovensku.

Je podľa nej realitou, že napriek aktuálnej pandémii, nemôžu v našich nemocniciach a ambulanciách pracovať aj takí zdravotníci, ktorí už u nás dokonca absolvovali aj potrebné skúšky. Odhadom pritom na Slovensku chýba asi 3 500 lekárov a okolo 10 až 15-tisíc sestier.

Byrokratické problémy

Ako uviedol predseda asociácie Manučechr Burchanov, predstavitelia vlády avizovali, že budú žiadať okolité štáty o pomoc.

Mám na to svoj názor, keďže viem, že aj medzi našimi členmi je množstvo lekárov, ktorí majú uznaný diplom, uznané skúšky a sú pripravení nastúpiť kedykoľvek, ale pre byrokratické problémy nevedia,“ priblížil.

Ako doplnila zástupkyňa asociácie Alona Kurotová, evidujú napríklad chirurga, ktorý aj v aktuálnej epidemickej situácii nepracuje v nemocnice ale v stavebníctve.

Zmeny v rezidenčnom programe

Asociácia preto volá po zmene legislatívy. Nutné je podľa nej zmeniť formu skúšania, zabezpečiť prípravné kurzy a zdravotníkov aj motivovať. Privítali by aj zmeny v rezidenčnom programe.

Odmietajú, že by pre zahraničných zdravotníkov žiadali zjemnenie podmienok alebo menej prísne skúšanie. Ako príklad uvádzajú Českú republiku, kde sú podľa nich skúšky síce komplikovane ale spravodlivé.

Podľa nich je kľúčové preverovať odbornosť uchádzačov, kritizujú napríklad preskúšavanie zo slovenských zdravotníckych zákonov. „Štruktúra skúšania nie je prísna, je nelogická,“ zhrnula Kurotová.

Pracovná skupina

Predsedníčka parlamentného zdravotníckeho výboru Janka Bittó Cigániková (SaS) potvrdila, že vznikla pracovná skupina, ktorá sa venuje zmene legislatívy v tejto oblasti.

Aj podľa nej je vzhľadom na aktuálnu situáciu nutné konať rýchlo. Nateraz sa podarilo zabezpečiť, aby mohli zahraniční lekári v nemocniciach pomáhať pod dohľadom iných lekárov, aj keď ešte nemajú skúšky.

Ako doplnila členka zdravotníckeho parlamentného výboru Andrea Letanovská, (Za ľudí), Slovensku dlhodobo chýbajú zdravotníci v určitých špecializáciách, ako aj v niektorých regiónoch. Zmena aktuálneho stavu tak podľa nej nebude riešiť iba aktuálnu krízu alebo pomôže Slovensku dlhodobo.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.