Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Záujem lekárov o vykonávanie prehliadok mŕtvych tiel v niektorých krajoch prevyšuje možnosti rozpisov
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
25. októbra 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Záujem lekárov o vykonávanie prehliadok mŕtvych tiel v niektorých krajoch prevyšuje možnosti rozpisov

Výdavky na zabezpečenie prehliadok mŕtvych tiel od roku 2017 kontinuálne narastali.

Od 1. októbra zabezpečuje prehliadky mŕtvych tiel na celom Slovensku Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Podľa doterajších skúseností záujem lekárov v niektorých krajoch prevyšuje možnosti rozpisov.

Odznelo to na tlačovej konferencií predsedníčky ÚDZS Renáty Bláhovej, riaditeľa sekcie súdneho lekárstva a patologickej anatómie Michala Palkoviča a ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského.

Ušetrí tisíce eur

Minister Lengvarský zdôraznil, že nové nastavenie celého procesu prehliadok mŕtvych tiel by malo ročne ušetriť viac ako 800-tisíc eur. Môžu sa tak vďaka tomu zvýšiť odmeny pre lekárov, ktorí tieto prehliadky vykonávajú.

Práve celkové finančné náklady na prehliadky boli v minulosti najväčším problémom zavedeného systému. Výdavky na zabezpečenie prehliadok mŕtvych tiel od roku 2017 kontinuálne narastali. Bláhová tento nárast označila ako „cenovú špirálu, ktorá sa nedala zastaviť”.

Dôvodom sú zmluvy v celkovom objeme 2,3 mil. eur s takzvanými organizátormi prehliadok mŕtvych tiel, ktoré boli v rámci verejného obstarávania uzatvorené 1. júla 2018. Bláhová dodala, že súkromné spoločnosti fungujúce ako títo organizátori navyše v niektorých prípadoch tiež postupovali s výraznými nedostatkami.

Situácia sa dostala do kritického bodu, v ktorom hrozilo, že finančné limity na rok 2021 na obhliadky mŕtvych sa mali minúť už v júni tohto roka. Preto prichádza k zmene a od 1. októbra má prehliadky na starosti ÚDZS.

Záujem lekárov

V Bratislavskom, Nitrianskom aj Trnavskom regióne dokonca záujem lekárov o túto službu prevyšuje možnosti rozpisov z dobrovoľnosti. Tiež platí, že lekári v novom systéme dostanú o 60 percent viac v porovnaní s úhradami za prehliadku mŕtveho tela do roku 2018,” doplnil Palkovič.

O koľko sa ďalej navýšia odmeny pre obhliadajúcich lekárov určí analýza, ktorú ÚDZS plánuje pripraviť k 1. januáru 2022.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.