Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robotický automat v Trebišove
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Facebook/ Nemocnice Svet zdravia
23. mája 2021 Zdravotnícke zariadenia od Zdravotnickespravy.skSITA

Zaujímavosť z nemocnice v Trebišove: Lieky pripravuje robotický automat

Náklady na inštaláciu robotického automatu sa vyšplhali na viac ako 700-tisíc eur.

V trebišovskej nemocnici funguje nový systém prípravy liekov, ktorý urýchli čas balenia liekov.

Ako funguje robot

Lekári predpíšu elektronicky lieky cez nemocničný informačný systém a recept sa zobrazí v centrálnej prípravovni liekov. Robotický automat následne pripraví pre každého pacienta balíček liekov s čiarovým kódom.

„Doteraz lieky pre pacientov pripravovali na jednotlivých oddeleniach sestry, ktoré tablety a kapsule manuálne ukladali do liekoviek. Pri takomto spôsobe prípravy liekov sa však môže vyskytnúť potencionálna chybovosť, podľa Európskej liekovej agentúry sa pohybuje medzi piatimi až desiatimi percentami. Vo väčšine prípadov síce tieto omyly nemajú pre pacienta fatálne následky, ale môžu mu znepríjemniť alebo predĺžiť pobyt v nemocnici,“ uviedol generálny riaditeľ siete nemocníc zo Sveta zdravia Radoslav Čuha.

1 liek za 1 sekundu

Liek zabalí robotický automat za 1 sekundu. Za hodinu tak dokáže zabaliť približne 3 600 liekov.

Zdravotnej sestre trvá manuálna príprava jednej tablety 10 – 15 sekúnd, na oddeleniach s väčším množštvom liekov aj dvojnásobný čas.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.