Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
COVID 19: Aktuálna situácia v Nemocnici Malacky Zdravotnícky personál pracujúci na oddelení s pacientmi s ochorením COVID 19 v Nemocnici Malacky. Bratislava, 4. február 2021.
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: archívne, SITA/Nemocnica Malacky
8. novembra 2021 Zdravotnícke zariadenia od Zdravotnickespravy.skSITA

Zdravotníkov je málo a pacientov pribúda, prestávajú vládať starať sa o hospitalizovaných

Väčšina všetkých týchto úmrtí je pritom odvrátiteľných, očkovanie im vie zabrániť.

Je nás málo, za to pacientov je čoraz viac a my už prestávame vládať. Tieto slová odkázali v pondelok pred infekčným pavilónom Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) na Kramároch zdravotnícki pracovníci z nemocníc po celom Slovensku verejnosti.

Predstavili tiež verejnú výzvu na podporu očkovania proti ochoreniu COVID-19. List, ktorý pripravil prevažne primár Interného oddelenia Nemocnice s Poliklinikou Považská Bystrica Milan Kulkovský a ktorý podpísalo viac ako 1 300 zdravotníkov, prečítal pred médiami infektológ Peter Sabaka.

Lekári sa v liste prihovárajú tým ľuďom, ktorí váhajú s očkovaním, lebo majú obavy, prípadne spochybňujú ochorenie COVID-19.

Zbytočne umierajú

V liste sa hovorilo aj o tom, že v nemocniciach končia stále mladší pacienti, ktorí musia byť celé týždne oddelení od svojich rodín a mnohí nakoniec napriek snahe zdravotníckeho personálu zbytočne zomierajú.

Lekári tiež hovorili o poskytovaní zdravotnej starostlivosti aj iným ako COVID pacientom. Medzi obeťami pandémie sa vzhľadom na postupné odkladanie chirurgických zákrokov ocitnú aj ľudia, ktorí ochorenie COVID-19 ani nemali.

Väčšina všetkých týchto úmrtí je pritom odvrátiteľných, očkovanie im vie zabrániť. Vedľajších účinkov sa podľa Sabaku ľudia obávať nemusia. Mali by myslieť skôr na to, že to najhoršie ešte len príde a jediná účinná prevencia je dnes očkovanie.

Prosia o pomoc a podporu

My, zdravotníci a zdravotníčky pracujúci na COVID oddeleniach po celom Slovensku, vás prosíme o našu dôveru a pomoc. Dôsledky COVID máme dennodenne pred očami. Ľudia s ťažkým priebehom umierajú v našich rukách. Očkovanie nie je politická otázka, je to predovšetkým medicínska otázka,” apelovali na ľudí slovenskí zdravotníci.

Sabaka zopakoval, že vakcíny sú bezpečné, veria im aj zdravotnícki pracovníci, preto sú na COVID oddeleniach takmer všetci lekári zaočkovaní.

Aj pacienti z iných krajov

Riaditeľ UNB Roland Schaller lekárov podporil. Zároveň médiá informoval, že v súčasnosti u nich leží 157 pacientov, z toho 12 potrebuje pripojenie na umelú pľúcnu ventiláciu.

Doplnil tiež, že k nim prichádzajú už aj pacienti z iných krajov. Výzvu podporil aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský osobne. Ocenil prístup a prácu všetkých zdravotníckych pracovníkov na Slovensku. „Jedine očkovanie je to, čo nás môže z tejto pandémie vyviesť,” dodal.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.