Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
UKRAJINA: Aktuálna situácia na hraničnom priechode Vyšné Nemecké - Užhorod, kde prechádzajú vojnoví utečenci z Ukrajiny na Slovensko. Ukrajina, Užhorod Vojnoví utečenci
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Branislav Bibel
16. marca 2022 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Zdravotnú starostlivosť na hraničných priechodoch s Ukrajinou zabezpečuje záchranná zdravotná služba

Zdravotná starostlivosť pre našich občanov ostáva zachovaná v plnej miere tak ako doteraz.

Na každom hraničnom priechode s Ukrajinou, ktorým prechádzajú vojnoví utečenci, zabezpečuje neodkladnú zdravotnú starostlivosť záchranná zdravotná služba.

Na priechodoch vo Veľkých Slemencoch a Ubli je doplnená aj o Intervenčný tím Ministerstva zdravotníctva SR a lekára.

Odborníci internetovej poradne pre mladých ľudí IPčko.sk poskytujú vojnovým utečencom tiež potrebnú psychosociálnu pomoc v krízovej situácii. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Nízky počet pacientov

Celkový počet ošetrených pacientov je podľa nej zatiaľ nízky. Najčastejšie zdravotné komplikácie, s ktorými vojnoví utečenci z Ukrajiny vyhľadávajú zdravotnú pomoc na hraniciach alebo v hotspotoch, sú vysoký krvný tlak, prechladnutie alebo vyčerpanie.

Ľudia s vážnejšími diagnózami sú podľa potreby prevážaní do nemocníc alebo špecializovaných zariadení.

Pracovný tím ministerstva

Priamo na hraničných priechodoch s Ukrajinou, ktorými prechádzajú vojnoví utečenci, sa nachádza pracovný tím Ministerstva zdravotníctva SR.

Ten v spolupráci s primárkou Kliniky infektológie a geografickej medicíny UNB Alenou Koščálovou má za cieľ definovať potrebný rozsah poskytovania zdravotnej starostlivosti na hraniciach a v hotspotoch.

Pomoc Utečencom

Rezort zdravotníctva vyhodnocuje efektívnosť jednotlivých krokov pomoci utečencom z Ukrajiny tak, aby sa nepreťažoval existujúci zdravotný systém vysilený pandémiou COVID-19.

Systém sa vyhodnocuje podľa aktuálneho vývoja situácie a flexibilne sa bude prispôsobovať zmenám,“ uviedla hovorkyňa ministerstva. Rezort zdôrazňuje, že zdravotná starostlivosť pre našich občanov ostáva zachovaná v plnej miere tak ako doteraz.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.