Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sanitka záchranka záchranná služba
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
31. augusta 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

ZMOS považuje vytvorenie siete nemocníc s garantovaným dojazdom záchranky do 90 minút za nereálne

ZMOS argumentuje tým, že niektoré odľahlejšie regióny majú zlú dopravnú infraštruktúru.

Vytvorenie siete nemocníc s garantovaným dojazdom záchrannej zdravotnej služby do 60 až 90 minút je nereálne. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) to uviedlo v tlačovej správe, ktorú zaslal ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.

ZMOS argumentuje tým, že niektoré odľahlejšie regióny majú zlú dopravnú infraštruktúru. Dojazd pomoci do 90 minút preto nemusí byť možný. Združenie svoju pripomienku adresovalo rezortu zdravotníctva aj v rámci medzirezortného pripomienkového konania k Zákonu o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti.

Dostupnosť zdravotnej starostlivosti

Podmienka dojazdu záchrannej zdravotnej služby nie je nijako garantovaná, čo môže byť v spojení s navrhovanými zmenami vážny problém pre regióny, kde je zlá dopravná obslužnosť a kde boli už viaceré zdravotné služby v minulosti zrušené,“ uviedlo ZMOS v tlačovej správe.

ZMOS upozorňuje, že dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre každého občana je prvoradá, a to bez ohľadu na to, či bude mať nemocnica určitej úrovne dostatočný spád obyvateľov, ktorý jej umožní finančnú udržateľnosť a zabezpečenie dostatočnej kvality.

Územné členenie Slovenska a kvalita cestnej infraštruktúry je v rôznych regiónoch odlišná. Podľa združenia je preto potrebné rozdiely zohľadniť pri určení siete nemocníc.

Obyvatelia bez trvalého pobytu

ZMOS zároveň pripomína, že na území miest a obcí sa intenzívne zdržujú aj obyvatelia bez prechodného či trvalého pobytu, ktorí si neraz vyžadujúci lekársku starostlivosť. Preto pri určovaní siete nemocníc nemusí počet obyvateľov celkom ukazovať reálnu potrebu budovania nemocníc.

ZMOS považuje za kľúčové, aby bola prioritne riešená dostupnosť ambulantnej všeobecnej starostlivosti s tým, že má byť jasne určené, ako sa budú merať a vyhodnocovať problematické lokality.

Ordinačné hodiny lekárov

Ordinačné hodiny lekárov by mali byť podľa združenia ponechané v réžii poskytovateľov. Za potrebné považuje zabezpečiť priame prepojenie absolventov lekárskych fakúlt s praxou v území a prijať také opatrenia, aby Slovensko dokázalo využiť potenciál medicínskych a zdravotníckych odborníkov z okolitých krajín, ktorí budú pôsobiť na Slovensku. Štát by sa mal zamerať aj na zabezpečenie takých podmienok pre lekárov, aby zabránil ich odchodu do zahraničia.

ZMOS pripomína, že na Slovensku máme až 36 okresov zo 79, ktoré sú lokalizované do pohraničia. „Na tento fakt musíme reagovať z hľadiska príležitosti pre získanie zdravotníckeho personálu a neprizerať sa hrozbe jeho ďalšieho odchodu,“ dodalo združenie.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.