Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemocnica zvolen.png
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
18. augusta 2021 Zdravotnícke zariadenia od Zdravotnickespravy.skSITA

Zníženie úrovne Nemocnice Zvolen odmietajú aj primátori a primátorky šiestich miest

Primátori Krupiny a Dudiniec si nevedia predstaviť, že by ich prestala ponúkať.

Možné preradenie Nemocnice Zvolen medzi komunitné, tak, ako to predpokladá zámer optimalizácie siete nemocníc z dielne Ministerstva zdravotníctva SR, by ohrozilo zdravotnú starostlivosť v regióne.

Tieto obavy po spoločnom rokovaní vyjadrili primátori a primátorky Zvolena, Sliača, Detvy, Hriňovej, Krupiny a Dudiniec. Nové postavenie nemocnice by ju radilo v zásade medzi doliečovacie zariadenia.

Zanikli by oddelenia interné, neurologické, chirurgické, gynekologicko-pôrodnícke, lôžkové v rámci oddelenia anestéziológie a internej medicíny i detské oddelenie. Otáznou by tak v konečnom dôsledku ostala aj samotná existencia úplne nového urgentného príjmu.

Téma aj na rokovaní

Medializované informácie o poklese postavenia zvolenskej nemocnice doposiaľ nikto nevyvrátil. S mlčaním kompetentných ešte viac vzrastajú obavy. Naši obyvatelia sa čoraz častejšie pýtajú, kto ich ošetrí, ak zvolenská nemocnica príde o svoje postavenie. Veríme, že odpovede na túto otázku nebudeme musieť hľadať. Vôbec si nevieme predstaviť adekvátnu náhradu za našu nemocnicu,“ uviedla zvolenská primátorka Lenka Balkovičová.

Téma sa pred niekoľkými týždňami dostala aj na rokovanie regionálneho Združenia miest a obcí Slovenska. Na otázky smerované ministerstvu zdravotníctva však primátori a starostovia dostali iba neurčitú odpoveď. Napríklad Krupinčania a dokonca i Dudinčania hľadajú zdravotnú starostlivosť práve vo Zvolene.

Pri akútnych stavoch ich prevážajú v prvom rade do zvolenskej nemocnice, ktorá je dobre vybavená a je bližšie ako banskobystrická. V urgentných prípadoch môžu rozhodovať sekundy.

Zvolenská nemocnica v posledných rokoch výrazne investuje do zlepšenia poskytovaných služieb pre pacientov. Primátori Krupiny a Dudiniec si nevedia predstaviť, že by ich prestala ponúkať.

Tisícky operácií

Všetci šéfovia samospráv sa zhodli aj na tom, že veľkou pomocou pre celú oblasť bola hospitalizácia 1 200 pacientov s ochorením COVID-19. „Hovorí sa o tretej vlne a nik nevie, koľko ich ešte bude. Ak sa zvolenská nemocnica stane len zariadením akejsi „B“ kategórie, kto bude liečiť množstvo covidových pacientov a nielen z nášho regiónu,“ pýta sa primátor Detvy Ján Šufliarský.

Vo zvolenskej nemocnici sa ročne uskutoční 1 200 pôrodov a 3 500 operácií, z ktorých až polovica patrí medzi akútne. Ročne je tu hospitalizovaných viac ako 15-tisíc pacientov. Zvolenská nemocnica má viac ako 700 zamestnancov.

Podľa vyjadrení riaditeľky zvolenskej nemocnice Ľudmily Veselej by nemocnica mala v septembri otvoriť celý nový trakt, kde budú uskutočňované vyšetrenia prostredníctvom magnetickej rezonancie. Starostovia a primátori sa spoliehajú aj na prísľub zlepšenia starostlivosti pre onkologických pacientov z regiónu.

Zmena postavenia nemocnice

Ak by však nemocnica bola zaradená medzi komunitné, aj táto nádej pre ľudí z regiónu by bola ohrozená.

Podporujeme racionalizáciu zdravotníctva. Sami vnímame, že jeho stav nie je dlhodobo udržateľný. Racionalizácia však podľa nášho názoru musí mať v prvom rade na zreteli dostupnosť a kvalitu poskytovanej zdravotníckej starostlivosti. Práve preto veríme, že medializované informácie o zmene postavenia zvolenskej nemocnice sa nezakladajú na pravde a budú predstaviteľmi ministerstva zdravotníctva vyvrátené,“ uvádza sa v stanovisku primátorky a primátorov spádovej oblasti.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.