Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zubari ambulancie pohotovosť
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Gettyimages
22. júna 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Zubári budú mať po novom za pohotovosť garantovanú minimálnu výšku hodinovej mzdy

Umožní to poslanecká novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú v piatok schválil parlament.

Odmeny za pohotovostnú službu budú po novom rovnaké pre lekárov aj zubárov. Umožní to poslanecká novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú v utorok schválil parlament.

Súčasne platné znenie zákona totiž garantovalo minimálnu výšku mzdy lekára v pracovnoprávnom vzťahu s organizátorom v ambulancii pevnej ambulantnej pohotovostnej služby, a to v sume 12 eur za hodinu.

Súčasne však zákon opomínal rovnakú garanciu minimálnej výšky hodinovej mzdy pre zubných lekárov, ktorí vykonávajú zubnú pohotovosť.

Praktické skúsenosti

Ako v materiáli uviedli koaliční poslanci, pri novele sa inšpirovali praktickými skúsenosťami zubárov. Tí v niektorých prípadoch poukazujú na zneužívanie doteraz platného znenia zákona v ich neprospech.

Niektorí poskytovatelia zubnej pohotovosti, ktorí na zabezpečenie výkonu tejto služby využívajú aj iných zubárov na základe osobitnej zmluvy, im totiž vnucovali neprimerane nízke podmienky odmeňovania. Toto vnucovanie bolo možné okrem iného v dôsledku nedostatočnej právnej úpravy.

Neprimerane nízke podmienky

Práva úprava pritom podľa poslancov ponechávala odmeňovanie na dohode „zmluvných strán“, teda poskytovateľa, ktorý je prevádzkovateľom ambulancie zubno-lekárskej pohotovostnej služby a zubárom, ktorý je povinný vykonávať službu v tejto ambulancii.

Vzhľadom na sankciu však boli zubní lekári nútení prijať aj neprimerane nízke podmienky.

V niektorých prípadoch napríklad výška odmeny predstavovala štyri eurá za hodinu, ojedinele sa vyskytovali dokonca aj prípady bez nároku na odmenu.

Povinnosť vykonávať pohotovostnú službu majú okrem zubných lekárov aj všeobecní lekári či pediatri, títo však majú zákonom určenú minimálnu výšku odmeny za výkon tejto služby,“ konštatovali poslanci s tým, že v praxi tak boli zubní lekári diskriminovaní.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.