Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vseobecna zdravotna poistovna budova bb.png
Foto: ilustračné, maps.google.com
23. februára 2022 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Zväz ambulantných poskytovateľov sa zatiaľ nedohodol s VšZP na nových zmluvách

Prvá ponuka od VšZP k úprave zmluvných a cenových podmienok prišla 16. februára 2022, teda 6 týždňov po vstupe do dohodovacieho konania.

Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) sa zatiaľ nedohodol so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) na nových zmluvách. Ako informovala prezidentka ZAP Jaroslava Orosová, predložená ponuka zo strany štátnej poisťovne zďaleka nepokrýva reálne zvýšenie nákladov spôsobených pandémiou a ekonomickou krízou. Súčasne je podľa nej výrazne horšia ako ponuky ďalších dvoch zdravotných poisťovní.

Návrh VšZP je zároveň podmienený úspornými opatreniami na strane poskytovateľov ambulantnej starostlivosti, ktoré budú mať bezpochyby negatívny dopad na liečbu poistencov VšZP v ambulanciách,“ uviedla Orosová s tým, že ak sa zväz s poisťovňou nedohodne k 1. aprílu, približne 1 700 poskytovateľov zdravotnej starostlivosti nepredĺži zmluvný vzťah s VšZP.

Dohodovacie konanie

Zväzu ambulantných poskytovateľov vypršali zmluvy o poskytovaní zdravotnej starostlivosti so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou ku koncu vlaňajška. ZAP a VšZP tak vstúpili do dohodovacieho konania, ktoré sa skončí dňa 31.3.2022. Prvá ponuka od VšZP k úprave zmluvných a cenových podmienok prišla 16. februára 2022, teda 6 týždňov po vstupe do dohodovacieho konania.

Poisťovňa dodnes nepredložila takú ponuku, ktorá by reflektovala katastrofálnu situáciu v ambulantnom sektore a umožnila jeho ďalšie fungovanie bez zníženia kvality zdravotnej starostlivosti,“ uzavrela Orosová.

Cieľom je dohoda

V rámci prebiehajúcich rokovaní sa VšZP so ZAP dohodla, že mu do konca týždňa doručí aktualizovanú cenovú ponuku. Preto považujeme za nekorektné, že zástupcovia ZAP medializujú predčasné závery vyvolávajúce zbytočnú paniku medzi našimi poistencami ešte pred doručením návrhu nových zmlúv a ukončením rokovaní,“ reagovala pre agentúru SITA hovorkyňa VšZP Eva Peterová.

Rokovania podľa VšZP naďalej prebiehajú. „Našim cieľom je dohodnúť sa a zabezpečiť dostupnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť našim poistencom a súčasne podporiť segment ambulantnej zdravotnej starostlivosti k efektívnemu poskytovaniu zdravotnej starostlivosti,“ konštatovala Peterová.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.