Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Urgent zvolen.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: nemocnicazvolen.agel.sk
24. júna 2021 Zdravotnícke zariadenia od Zdravotnickespravy.skSITA

Zvolenská nemocnica má nový urgentný príjem, celková investícia dosiahla viac ako 5,8 mil. eur

V rekonštruovaných častiach sa nachádza centrálny urgentný príjem a centrálne operačné sály, novostavbou je oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny.

Nemocnica Zvolen otvorila nový urgentný príjem, ktorý spolufinancovala Európska únia. Ako nemocnica informuje v tlačovej správe, celková investícia predstavuje 5,85 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH).

Zhotoviteľom bola spoločnosť Chemkostav a.s. Michalovce, pričom aj vďaka spolupráci všetkých zainteresovaných pandémia koronavírusu ovplyvnila stavbu len minimálne. Výstavba, ktorá sa začala v septembri 2019, trvala dlhšie o dva mesiace a desať dní.

Celkové náklady

Celkové náklady stavebných prác financovaných z eurofondov boli 4 081 689,21 eura bez DPH, z čoho 10 % financovala zvolenská nemocnica. Rovnako investovala do stavby ďalších 224 152,20 eura bez DPH z vlastných zdrojov nevyhnutných na dokončenie stavby.

Ďalších 1 468 394,23 eura bez DPH tvorila zdravotnícka technika, a to EKG prístroj, defibrilátor, operačná technika, operačné stoly a lampy, CT, lôžka, centrálny monitor a transportný monitor vitálnych funkcií. Poslednou položkou bolo IT vybavenie za 77 540 eur bez DPH.

Rekonštrukcia aj prístavba

V rekonštruovaných častiach sa nachádza centrálny urgentný príjem a centrálne operačné sály, novostavbou je oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny (OAIM).

Spolu s existujúcimi priestormi chirurgického monobloku a diagnostického reťazca, ktoré tvorí CT pracovisko, USG pracovisko a RTG pracovisko, vznikol ucelený a funkčne prepojený koncept poskytovania akútnej zdravotníckej starostlivosti v Nemocnici Zvolen.

Jadrom moderného urgentného príjmu je centrálna 24-hodinová recepcia, vstupná hala a čakáreň pre pacientov. Tu sa robí evidencia a triedenie pacientov podľa závažnosti zdravotného stavu do jednej z odborných ambulancií urgentného príjmu, alebo v prípade závažného stavu priamo na zákrokovú sálu, izolačnú miestnosť či na jedno z piatich expektačných lôžok so stálym dohľadom.

Komfort pre pacientov

Veľmi ma teší, že sa nám darí zlepšovať zdravotnú starostlivosť v kraji. Pre ľudí je dostupná zdravotná starostlivosť kľúčová a nový urgentný príjem prispeje ku komfortu pacientov z veľkej spádovej oblasti. Verím, že podobne úspešná bude aj ďalšia naša spolupráca,“ povedal predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter.

Som veľmi rada, že napriek najťažšiemu roku v histórii zvolenskej nemocnice sa tento projekt podarilo úspešne dokončiť, za čo patrí obrovská vďaka zhotoviteľovi, ale aj zamestnancom a návštevníkom nemocnice za trpezlivosť,“ uviedla pri otvorení nových priestorov riaditeľka Nemocnice Zvolen Ľudmila Veselá.

Tisíce pacientov

Spoločnosť AGEL prevádzkuje nemocnicu vo Zvolene od 1. júla 2010 so súhlasom Banskobystrického samosprávneho kraja. Nemocnica ročne hospitalizuje takmer 16 000 pacientov, pričom iba 4 % z nich sú preložené na vyššie pracoviská.

Takmer 3 500 pacientov ročne dostane operačnú liečbu a narodí sa tu takmer 1 300 detí. Do dnešného dňa nemocnica poskytla liečbu viac ako 1 200 pacientom pozitívnym na ochorenie COVID-19 s komplikovaným priebehom ochorenia.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.