Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pacient s ochorením COVID-19 napojený na umelú pľúcnu ventiláciu na Oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) v Ružinove. Bratislava, 23. november 2021.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Branislav Bibel
25. novembra 2021 Zdravotnícke zariadenia od Zdravotnickespravy.skSITA

Zvolenská nemocnica zabezpečuje už len na urgentnú medicínu, stále pribúdajú COVID pacienti

Enormne stúpla oproti druhej vlne pandémie aj úmrtnosť pacientov napojených na UPV.

Nemocnica Zvolen od 25. novembra poskytuje len neodkladnú ústavnú zdravotnú starostlivosť.

Rozhodnutie reaguje na príkaz Ministra zdravotníctva SR a odráža mimoriadne vážnu situáciu vo vývoji pandémie koronavírusu na celom Slovensku vrátane spádovej oblasti zvolenskej nemocnice. Ako v tlačovej správe informuje nemocnica, znamená to úplné zastavenie plánovanej takzvanej bielej medicíny.

Aktuálna pandemická situácia

Aktuálna pandemická situácia sa vo zvolenskej nemocnici zhoršuje už niekoľko týždňov. Pribúdajú noví pacienti s COVID-19 a plne vyťažené sú aj lôžka s napojením na umelú pľúcnu ventiláciu (UPV).

Tu sú najťažšie prípady, pričom všetci pacienti, ktorí si vyžadujú napojenie na UPV sú nezaočkovaní ako aj drvivá väčšina ostatných hospitalizovaných covidových pacientov.

Enormný nárast úmrtí

Enormne stúpla oproti druhej vlne pandémie aj úmrtnosť pacientov napojených na UPV. Aktuálne nemocnica poskytuje zdravotnú starostlivosť 68 pacientom s COVID-19 na štandardnom kyslíkovom lôžku, siedmim pacientom na jednotke intenzívnej starostlivosti a závažný priebeh ochorenia u piatich pacientov si vyžaduje ich napojenie na UPV. Nemocnica eviduje aj výpadok 15 zamestnancov, ktorí sú nakazení alebo v karanténe.

Ako subjekt hospodárskej mobilizácie počas mimoriadnej situácie na základe príkazu Ministerstva zdravotníctva SR a v súlade s nariadením vlády Slovenskej republiky sprísňujeme od 25. novembra 2021 protiepidemické opatrenia pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. V lôžkovej časti poskytujeme už len neodkladnú zdravotnú starostlivosť,“ objasnila riaditeľka Nemocnice Zvolen Ľudmila Veselá s tým, že zariadenie je na hranici svojich možností.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.